W pewnych sytuacjach niektórzy bliscy krewni będą mogli żądać od spadkobiercy zapłaty sumy pieniężnej – rekompensaty za to, że nie otrzymali nic ze spadku, albo z różnych powodów otrzymali mniej, niż powinni, gdyby doszło do zwykłego dziedziczenia ustawowego. Wtedy przysługuje im prawo do zachowku.
Zachowek – komu przysługuje i kto jest zobowiązany do jego zapłaty?
Zachowek przysługuje tylko najbliższym członkom rodziny: małżonkowi, zstępnym (dzieciom, wnukom) oraz rodzicom spadkodawcy, jeśli spadkodawca nie ma dzieci. Rodzeństwo spadkodawcy nie ma prawa do zachowku. Do zapłaty zachowku jest zobowiązany ten, kto otrzymał ze spadku więcej niż powinien. Dotyczy to zarówno spadkobierców, jak i osoby obdarowane przez spadkodawcę za życia. Zachowek to instytucja obowiązująca w naszym prawie niezależnie od naszej woli. Jeżeli w testamencie ktoś ze spadkobierców ustawowych nie został uwzględniony, to nie oznacza, że został pozbawiony prawa do zachowku.
Zapłaty zachowku możesz domagać się tylko przez określony czas – 5 lat. Po jego upływie to prawo ulega przedawnieniu. Jeżeli spadkodawca nie zostawił testamentu, początkiem tego terminu będzie dzień śmierci spadkodawcy. Jeśli zostawił testament, będzie on liczony od momentu jego otwarcia. Jeśli uważasz, że przysługuje ci zachowek, możesz złożyć pozew o zapłatę zachowku. Pisma procesowe przygotowuje Radca Prawny Piotr Belka.
Zniesienie współwłasności nieruchomości
Współwłasność to sytuacja, gdy jedno prawo przysługuje dwóm lub więcej osobom, np. gdy nieruchomość ma wielu właścicieli jednocześnie. Najbardziej korzystną metodą zniesienia współwłasności jest porozumienie pomiędzy współwłaścicielami. Jeśli nie dojdzie do zgody, o wyborze sposobu zniesienia współwłasności decyduje sąd. Wtedy możemy spotkać się z: podziałem fizycznym, czyli np. podziałem nieruchomości gruntowej na kilka działek; przyznanie mwłasności jednemu ze współwłaścicieli (z obowiązkiem spłaty pozostałych); podziałem cywilnym rzeczy, czyli sprzedażą nieruchomości przez komornika i podziałem środków.