Decydując się na remont domu lub mieszkania, warto rozważyć wymianę całej instalacji elektrycznej. Każdego roku korzystamy z coraz większej ilości urządzeń elektronicznych, które wymagają  stałego podłączenia do prądu. Starsze okablowanie nie zawsze daje sobie radę w tej sytuacji, co może być przyczyną zwarcia całej instalacji, a nawet pożaru. Kiedy należy je wymienić?

Co powinno nas zaniepokoić?

Niesprawna instalacja elektryczna zazwyczaj szybko daje nam o sobie znać. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na zapach spalenizny, który wydostaje się z gniazdek. Kolejną wskazówką jest iskrzenie podczas podłączania wtyczek. Nasze zaniepokojenie powinny wzbudzić również wahania napięcia oraz powtarzające się zwarcia, które zazwyczaj kończą się wybiciem się bezpiecznika i odcięciem prądu w całym domu czy mieszkaniu.

Konieczny będzie przegląd

Zanim postanowimy o wymianie gniazdek elektrycznych i kabli, dobrze jest poprosić o pomoc fachowca. Elektryk dokona przeglądu całej instalacji oraz przeprowadzi jej modernizację lub wymianę w dogodnym dla nas czasie. Na przegląd tego typu składa się kilka czynności:

  • badanie rezystancji poszczególnych obwodów
  • kontrola puszek elektrycznych i stanu kabli
  • kontrola napięcia za pomocą specjalnego miernika

Po dokonanej ocenie, elektryk poinformuje nas, czy wystarczy klika prostych napraw, czy też potrzebna będzie wymiana całej instalacji elektrycznej. Prac tego typu lepiej nie wykonywać na własną rękę. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, możemy narazić się na niebezpieczeństwo w postaci porażenia prądem.

Wymiana całej instalacji

Z racji tego, że kable elektryczne znajdują się pod tynkiem, na całkowitą wymianę instalacji elektrycznej, warto zdecydować się podczas generalnego remontu. Nie jest to jednak warunek konieczny. Jak tłumaczy ekspert z firmy Euroserwis- starą instalację można po prostu odciąć od prądu, a nową poprowadzić zupełnie inną drogą. Dzięki tej metodzie nie musimy kuć ścian i zrywać przestarzałych kabli. Elektrycy zastępują łamiące się przewody z aluminium ich nowocześniejszymi odpowiednikami, które wykonane są z miedzi. Cała wymiana musi przebiegać w oparciu o specjalny projekt, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Projekt ten musi zawierać w sobie rozmieszczenie poszczególnych gniazdek i włączników światła, przebieg obwodów oraz stałych przyłączy do urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w domu. Należy także rozplanować lokalizację punktów świetlnych.