Wysokiej jakości, wytrzymały płot to inwestycja na lata. Z czasem jednak ze względu na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, brud czy grzyby ulega stopniowemu zniszczeniu. Dlatego też tak ważne jest zachowanie jego właściwości i estetyki poprzez odpowiednie zabezpieczenie. Impregnację najlepiej zlecić fachowcom, którzy zadbają o ochronę konstrukcji. Dzięki temu łatwiej będzie zachować ją w czystości.

Impregnacja ogrodzeń betonowych 

Większość firm oferujących bramy i ogrodzenia zajmuje się również profesjonalnym pokrywaniem płotów specjalnym koloryzującym impregnatem. Środek ten tworzy jednocześnie na powierzchni ochronną powłokę i nadaje konstrukcji estetyczny wygląd.

Ogrodzenie betonowe, chociaż jest trwałe i nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, powinno być poddane impregnacji. Dokonuje się jej najczęściej w przypadku bliskiego położenia płotu przy ruchliwej drodze. Jej sąsiedztwo zwiększa podatność na zabrudzenia. Zazwyczaj do zabiegu używa się wysokociśnieniowego urządzenia.

Najlepszym wyborem będzie środek, który nie przyciemnia i sprawdza się przy nadkładaniu ciśnieniowym spryskiwaczem. Zabiegowi impregnacji należy dokonać najlepiej jeszcze przed montażem. Dotyczy to szczególnie betonu architektonicznego. Przed zastosowaniem preparatu dobrze jest wykonać próbę i sprawdzić, jak na nie reaguje beton. Do ochrony standardowych zabrudzeń poleca się hydrofobowe impregnaty, a do walki z tłuszczami – oleofobowe.

Renowacja ogrodzeń metalowych 

Ogrodzenia metalowe zwykle zawierają części wykonane ze stali lub żeliwa, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed korozją. Ich powierzchnię ochronią środki, które w kontakcie z metalem zabezpieczą je przed czynnikami zewnętrznymi.

Konserwację konstrukcji z metalu powinno się wykonywać co 5 lat. Polega ona na:

  1. Oczyszczeniu powierzchni: usunięciu kurzu, odpadającej farby i rdzy szczotką, szlifierką lub papierem ściernym,

  2. Zastosowaniu środka: mającego właściwości przeciwkorozyjne i zastępujące farby (podkładową, warstwową i nawierzchniową).

Impregnacja ogrodzenia z kamienia

Pierwotny, czysty wygląd oraz długie użytkowanie płotu z kamienia zapewni zabieg impregnacji. Przeprowadzony od razu po wykonaniu konstrukcji, pozwoli zaoszczędzić w przyszłości czas na męczące czyszczenie murków czy słupków z wykwitów. Kamień ze względu na swoją nieregularną fakturę, pełną szczelin i rozpadlin jest podatny na osadzanie się wilgoci czy zanieczyszczenia.

Ogrodzenie z kamienia wymaga użycia specjalnego środka, jakim jest impregnat. Rozprowadza się go metodą natryskową. Środek pozostawia na kamieniach niewidzialną i bezbarwną ochronną powłokę, która uzupełnia wszelkie ubytki. Dzięki temu ich powierzchnia jest gładka i zabezpieczona przed zanieczyszczeniami.

Impregnacja płotu z kamienia wskazana jest również w przypadku:

  1. Niechcianego graffiti: usunięcie go z zaimpregnowanej powierzchni będzie łatwiejsze i szybsze,

  2. Pękania: widoczne w okresie zimowym, kiedy dochodzi do zamarzania w szczelinach wody.

Zabieg należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Dobrze jest także sprawdzić warunki ekspozycji płaszczyzny. Zapobiegnie to powstaniu niewskazanych różnic w kolorach.

Impregnacja płotu drewnianego

Przed przystąpieniem do zabiegu impregnacji, drewno należy dokładnie oczyścić i wyszlifować. Wówczas preparat i farba nie będą eksponować istniejących skaz czy nierówności. Drewno powinno być przy tym dobrze wysuszone.

Proces składa się z:

  • wstępnej konserwacji;

  • aplikacji impregnatu: nakładanie kolejnych warstw powinno być przerywane międzywarstwowym szlifowaniem,

  • nałożenia wysokiej jakości farby;

Po wszystkim ogrodzenie drewniane należy wyczyścić z pyłu i wiórów. Przy wyborze środka ochronno-dekoracyjnego należy się kierować przede wszystkim gatunkiem drewna. Alternatywą dla nich będą oleje, wnikające w ich najgłębsze warstwy.

Impregnaty służą do konserwacji, ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, przebarwieniami czy wykwitami. Środki te nakłada się pędzlem lub metodą natryskową za pomocą rozpylacza. Ich wybór jest niezwykle ważny. Nieodpowiednio dopasowane mogą powodować powstanie trudnych do usunięcia plam.

Zobacz też: jakie ogrodzenie do ogrodu wybrać?