Badania geotechniczne gruntu często stanowią niezbędną pozycję na liście do odhaczenia zanim będziemy mogli zacząć budowę chociażby naszego domu. Jest to jeden z licznych rodzajów formalności, którymi będziemy musieli się w tym temacie zająć, dlatego też zdecydowanie warto dowiedzieć się o tym nieco więcej. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o badaniach geotechnicznych gruntu.

Podstawowe kwestie

Zanim przejdziemy do opisu bardziej szczegółowych informacji, warto na początek będzie zająć się kilkoma podstawowymi kwestiami. Po pierwsze, warto sobie wyjaśnić, co obejmuje badanie gruntu. Za pomocą tego rodzaju rozwiązania jesteśmy w stanie określić parametry konstrukcyjne danej budowli, a także dobrać jak najbardziej pasujące do danej sytuacji fundamenty. Co więcej, badanie gruntu zawiera także informacje związane z głębokością wód gruntowych oraz przepuszczalnością ziemi, co nierzadko okazuje się być niezbędne. Jeśli natomiast chodzi o opinię geotechniczną, trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że sporządza się ją na podstawie wykonanych odwiertów geologicznych. Dzięki tego rodzaju odwiertom możliwe jest dokładne przeanalizowanie warunków wodno-gruntowych w danym miejscu.

Dobrze będzie nieco skupić się także na opisie tego, co z reguły musi znaleźć się w danym dokumencie badania geotechnicznego gruntu. Szczególnie trzeba tutaj wspomnieć o zawartości opinii geotechnicznej, która standardowo zawiera części graficzną oraz opisową. Jak łatwo się tutaj domyślić, część graficzna będzie stanowiła swego rodzaju mapę działki uwzględniającą między innymi miejsca wykonania poszczególnych odwiertów, a część opisowa będzie zawierać wszelkie pozostałe niezbędne informacje. Zaliczyć trzeba do nich chociażby zalecenia w związku z dobieraniem odpowiednio dopasowanych fundamentów czy też informacje bezpośrednio powiązane z tematem wszelkich warstw gruntu, jakie znaleźć możemy na danej działce.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W temacie badań geotechnicznych gruntu warto będzie poruszyć jeszcze co najmniej kilka zróżnicowanych kwestii. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne informacje w związku z tym tematem udało nam się uzyskać dzięki konsultacji z ekspertami z firmy Geo2000 świadczącej usługi związane między innymi właśnie z geotechniką. Tak więc, w przypadku przeprowadzania badań geotechnicznych z pewnością dobrze będzie poruszyć temat, jakim jest to, kto może wykonać opinię geotechniczną. Tutaj, do czynienia możemy mieć jedynie z fachowcami o odpowiednich uprawnieniach. Co więcej, poszukując dobrych specjalistów warto pamiętać o tym, aby korzystać tylko z usług sprawdzonych firm, gdyż stworzenie odpowiedniej opinii czy też ekspertyzy geotechnicznej wymaga specjalistycznej wiedzy.

W temacie badań geotechnicznych dobrze będzie wspomnieć także o poszczególnych kategoriach. Jest ich trzy, a do pierwszej zaliczają się małe budynki stawiane w tak zwanych prostych warunkach gruntowych. Jeśli natomiast chodzi o drugą kategorię geotechniczną, tutaj do czynienia mamy w głównej mierze z budynkami stawianymi w warunkach, które to można określić mianem prostych oraz złożonych. Oznacza to, że do czynienia mamy tutaj z budynkami potrzebującymi nie tylko ilościowej, ale także jakościowej oceny wszelkich danych geotechnicznych, z jakimi to specjalista będzie miał w tym przypadku do czynienia.

Pozostałe informacje

Na koniec, w temacie badań geotechnicznych pozostawiliśmy sobie trzecią kategorię geotechniczną, gdyż w jej skład wchodzi zdecydowanie najwięcej pozycji. Tak więc, tutaj do czynienia mamy przede wszystkim z budowlami, które stawia się na tak zwanych trudnych warunkach gruntowych. Co więcej, tego rodzaju kategoria stosuje się także do budowli nietypowych, a także budowli wykorzystujących mało znane rozwiązania techniczne. Trzecia kategoria geotechniczna uwzględnia również budowle będące w stanie w większym stopniu wpływać na otaczające je środowisko, budynki wysokościowe w zabudowie miejskiej oraz budynki z więcej niż jednym piętrem podziemnym.