Coraz częściej systemy klimatyzacyjne są montowane w małych mieszkaniach oraz kawalerkach. Dzisiaj klimatyzacja to bowiem nie tylko komfort termiczny wnętrz, ale także dbanie o prawidłowy mikroklimat pomieszczeń. Wybierając dobry system można zagwarantować sobie również obniżone rachunki grzewcze. Klimatyzacja świetnie współgra bowiem z ogrzewaniem grzejnikowym, podłogowym czy z wentylacją mechaniczną z rekuperatorami odzysku ciepła.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Przy wyborze klimatyzatora dla małego mieszkania lub kawalerki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc. Powinna ona być idealnie dostosowana do powierzchni danego pomieszczenia. Obecnie przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW pozwoli na ogrzewanie i chłodzenie około 10 m2. Istotne przy tym jest również wzięcie pod uwagę liczby okien, użytkowników oraz rodzaj termoizolacji budynku.

Małe mieszkania i kawalerki nie potrzebują klimatyzatorów o bardzo dużej mocy. Dzięki temu systemy klimatyzacyjne są w nich ciche i niemalże niezauważalne. Najlepiej wybierać urządzenia ścienne, stropowe lub naokienne o kompaktowej budowie. Zawsze należy kupować przy tym sprzęty sprawdzonych marek w klasach energooszczędnych A+++.

Kolejnym ważnym elementem, który ma duże znaczenie przy wyborze klimatyzatora dla małych mieszkań i kawalerek jest poziom hałasu. Jest to ważne m.in. dlatego, iż wiele spółdzielni wyraża zgodę na montaż agregatu zewnętrznego, który nie będzie generował znacznego szumu przy swojej pracy. Najlepiej zatem, aby urządzenie nie przekraczało 35 db(A) – warto szukać klimatyzatorów o cichym działaniu w granicy 19 db.

Jakie funkcje powinien mieć klimatyzator dla małych mieszkań?

Klimatyzator dla małych mieszkań nie musi być podłączony pod termostat lub nie musi być w 100% zautomatyzowany oraz sterowany przez smartfon. Nie oznacza to, że należy wybierać najprostsze urządzenia. Najlepsi producenci tworzą bowiem klimatyzatory dla mieszkań do 40 m2, które wyposażone są w nowoczesne funkcje. Dobre urządzenie powinno zatem posiadać następujące możliwości:

  • automatyczną zmianę trybu pracy,
  • zautomatyzowaną pracę żaluzji pionowych,
  • automatyczną regulację intensywności nawiewu,
  • funkcję auto restartu,
  • zamontowany system filtrowania plazmowego i polifenolowego,
  • zamontowany system filtrowania jonowego,
  • aktywną kontrolę zużycia energii,
  • inteligentną diagnostykę,
  • czujniki obecności,
  • samoistne oczyszczanie.

Doradztwo techniczne i profesjonalny montaż

Aby wdrożyć w małym mieszkaniu dobry klimatyzator, warto podjąć współpracę z doświadczoną firmą monterską, która zapewnia również pełne doradztwo inwestycyjne. Tym wyróżnia się m.in. pracownia JPG Ryszarda Hamankiewicza, która dla małych biur, barów czy kawalerek często proponuje innowacyjne urządzenia marek GREE czy HAIER.

Warto współpracować z takimi doświadczonymi przedsiębiorstwami bo to ich pracownicy wiedzą, w jaki sposób uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji w bloku, kamienicy czy apartamentowcu. Profesjonalne wdrożenie będzie zaś poprzedzone wizją lokalną, analizą energetyczną wnętrz, a także stworzeniem projektu wdrożeniowego. W taki sposób inwestycja przeprowadzona będzie szybko i tanio.