Rosnąca wiedza na temat ochrony środowiska i zapobieganiu efektowi cieplarnianemu kieruje uwagę klientów na odnawialne źródła energii. Coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się kolektory słoneczne. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które pozwala zaopatrzyć dom w niezbędną energię elektryczną, potrzebną do pracy innych urządzeń. Wiele kontrowersji jednak przysparza cena całego systemu. Czy rzeczywiście jest to gra warta zachodu?

Kolektory słoneczne – czy warto?

Jeżeli chodzi o kolektory słoneczne, to bardzo dużo zależy od tego, nie ile konkretnie przyjdzie nam wydać, ale w jaki sposób owe wydatki potraktujemy. A można je rozpatrywać w dwójnasób. Wydajny system solarny, który jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną domu, w którym mieszka 4,5-osobowa rodzina to koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście, traktując tę kwotę jako wydatek jednorazowy, może wydać się to sporą kwotą. Niemniej jednak jeśli pomyśli się o wydatkach jako o pewnej inwestycji, która nie jest uwarunkowana czynnikami giełdowymi, sprawa prezentuje się zupełnie inaczej. Kolektory słoneczne to doskonały sposób, aby zapewnić sobie pełną niezależność energetyczną. Choć oczywiście Słońce nie jest niewyczerpywalnym źródłem energii, to według szacunków specjalistów, z jego promieni można będzie korzystać jeszcze przez około miliard lat. A to zupełnie wystarczająco długi okres, aby zainwestowane pieniądze zaczęły się zwracać. Co jeszcze warto wiedzieć o kolektorach słonecznych?

Kolektory słoneczne – montaż

Wbrew powszechnie panującej opinii montaż kolektorów słonecznych nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście w momencie,  w którym wykonania usługi podejmują się doświadczeni specjaliści tacy jak firma B.V. Serwis. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. O czym konkretnie mowa? Bardzo dobrze, jeśli kolektory słoneczne umieszczone są na południowej, czyli tej najbardziej nasłonecznionej stronie dachu. Trzeba również zaznaczyć, że ze względu na wykorzystanie specjalistycznie zaprojektowanych elementów mocujących, montaż kolektorów słonecznych odbywa się bez bezpośredniej ingerencji w pokrycie dachowe. Dlatego wszyscy ci, którzy obawiają się zniszczenia dachówek, zupełnie nie mają się o co martwić. Najlepiej jednak, kiedy kolektory montowane są w tym samym czasie, co pokrycie. Stanowczo należy obalić wszystkie historie, które próbują przekonać inwestorów o tym, że kolektory nie działają w pochmurne dni. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie nowoczesny wymiar ekologii oraz nie przepadają za płaceniem wysokich rachunków dostawcom energii.