Komin wentylacyjny – co daje i jakich zasad się trzymać przy jego budowie

Materiał partnera
2019-08-01
Źródło: gettyimages

Budując lub remontując dom warto zastanowić się nad odpowiednim odprowadzaniem zużytego powietrza z środka na zewnątrz budynku. W tym celu montuje się kominy wentylacyjne. Dzięki nim możliwa jest wentylacja grawitacyjna. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż komina, musimy zadbać o jego prawidłowe zaprojektowanie. Dopiero potem można go wybudować.

W jakich pomieszczeniach zamontować kanały wentylacyjne?

Wentylacja jest bardzo ważną rzeczą w budynku mieszkalnym. Pozwala ona na wyrzucenie zużytego powietrza na zewnątrz domu. Jeśli chcemy posiadać takie możliwości w naszym miejscu zamieszkania, możemy wybudować komin wentylacyjny. Projektując, a następnie budując komin wentylacyjny ważne jest ustalenie liczby kanałów wentylacyjnych oraz ich rozmieszczenie i miejsca wlotów. Dokonanie jakichkolwiek zmian wymaga ingerencji profesjonalisty i nie wolno dokonywać tego samodzielnie.

Kominy wentylacyjne posiadają kilka wlotów. Dobrze by było, aby znalazły się one w kuchni, łazience, toalecie i kotłowni. Zaleca się także umieszczanie wlotów do kanałów wentylacyjnych w pomieszczeniach, w których nie ma okien. Kanały wentylacyjne zamieszczane są wewnątrz domu przy ścianach nośnych. Jeśli kanały są styczne ze ścianami zewnętrznymi albo znajdują się w nieogrzewanych pomieszczeniach, wówczas należy je ocieplić. To zagwarantuje odpowiednią siłę ciągu. Siła ciągu jest większa, jeżeli różnica temperatur między wnętrzem pomieszczenia, a zewnętrzną jego częścią jest większa.

Budowa kominów wentylacyjnych – zasady

W jednorodzinnych domach zazwyczaj budowane są pełne systemy pionów wentylacyjnych, które biegną od piwnicy do dachu. Budując kominy wentylacyjne nie wolno zapominać o ważnych zasadach podczas wykonywania prac. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju kanały wentylacyjne oraz kominy musza być wznoszone na fundamencie. Długość kanałów wentylacyjnych uwzględniona powinna być w projekcie domu. Standardowe kanały powinny mieć co najmniej 3 metry długości. Jeśli będą krótsze, to możemy nie uzyskać właściwej siły ciągu. Poza tym wnętrza kanałów muszą być gładkie, by przepływające powietrze miało jak najmniejszy opór. Wybierając kanały wentylacyjne musimy zwrócić uwagę na to, aby na całej długości miały taki sam przekrój.

Specjaliści zajmujący się montażem kominów wentylacyjnych z firmy Kominiarze z Tomaszowa Mazowieckiego doskonale wiedzą, że nie wolno montować kanałów wentylacyjnych w poziomie. Maksymalne odchylenie od pionu może wynosić 30 stopni. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, by cegły, z których murowany jest komin ustawione były gładką powierzchnią do wnętrza kanału.

Budując komin wentylacyjny istotna jest szerokość przegród między kanałami. W kominach ceglanych lub w kominach z pustaków szerokość ta nie powinna być mniejsza niż 12 cm. Natomiast przegrody znajdujące się między zewnętrznymi ścianami nośnymi, a kominem powinny wynosić co najmniej 25 cm. Kończąc budowę komina, należy pamiętać o tym, aby nie tynkować wewnętrznych ścian kanałów wentylacyjnych.