Wykonywanie wszelkich pomiarów nieruchomości to domena geodety. Jest to specjalista z uprawnieniami o doskonałej wyobraźni przestrzennej oraz znajomości matematyki. Usługi geodezyjne są potrzebne przed budową oraz w przypadku dzielenia lub sprzedaży nieruchomości. Pełną obsługę w zakresie pomiarów gruntów i nieruchomości zapewnia Pracownia usług geodezyjno-kartograficznych Lech Woroniecki.

Poznaj zakres usług geodety

Jego praca polega na precyzyjnych pomiarach działek i gruntów oraz dróg. Obliczenia przenoszone są na mapę, która jest częścią przygotowywanego projektu budowlanego. Usługi geodezyjne obejmują też przygotowanie kompletu dokumentów, niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Bez niego nie obejdzie się też:

  • ustalanie przebiegu działek,

  • wytyczenie punktów i znaków granicznych,

  • tyczenie budynków i sieci uzbrojenia terenu.

Pracownia usług geodezyjno-kartograficznych Lech Woroniecki, zlokalizowana w Warszawie, oferuje szeroki zakres usług związanych z geodezją i kartografią. Firma zapewnia kompleksowe rozwiązania dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych, gwarantując rzetelność, terminowość oraz profesjonalne doradztwo. Wykorzystując nowoczesny sprzęt i wieloletnie doświadczenie, oferuje wysoką jakość usług takich jak pomiary geodezyjne realizacyjne, powykonawcze, inwentaryzacyjne, rozgraniczenia i podziały nieruchomości czy obsługa inwestycji na różnych etapach. Dodatkowo firma specjalizuje się w tworzeniu map geodezyjnych.

Dokumenty geodezyjne są niezbędne do czynności prawnych i budowlanych

Choć duża część pracy geodety przebiega w terenie, to równie dokładnie musi wszystkie te pomiary przenieść do dokumentacji. Te akty służą potem w wielu czynnościach administracyjnych i postępowaniach sądowych. Dzięki nim można precyzyjnie ustalić granice nieruchomości czy w ogóle prawa do niej. Posłużą do zmiany sposobu użytkowania oraz pozwolenia na budowę. Cały zakres tych usług wykonuje Pracownia usług geodezyjno-kartograficznych Lech Woroniecki. Pomoc specjalisty jest nieodzowna w pracach scaleniowych gruntów budowlanych, rolnych czy leśnych. Oznacza to, że musi być obecny podczas budowy drogi, przy regulacji rzek oraz pracach odkrywkowych.

Planując budowę domu, geodeta będzie potrzebny na każdym etapie, czyli podczas opracowania projektu budowlanego, przed rozpoczęciem budowy oraz po jej zakończeniu.

Przebieg stawiania obiektu dokumentuje on w specjalnym dzienniku. Po zakończeniu inwestor występuje z wnioskiem o możliwość użytkowania budynku i do niego dołącza się dokumenty geodezyjne o faktycznym położeniu domu oraz mapę przyłączy mediów.