Blog Panoramy Firm

Konstrukcja dachu skośnego – jakie elementy drewniane są niezbędne?

Materiał partnera
2019-08-30
więźba

Choć dach domu jednorodzinnego zdecydowanie najbardziej kojarzy się z samym pokryciem, czyli dachówką, blachodachówką lub gontem, nie należy zapominać o tym, iż jego najważniejszą częścią jest trwała konstrukcja, nazywana inaczej więźbą dachową. W tym przypadku zdecydowanie warto zadbać o to, aby zakupione drewno charakteryzowało się absolutnie najwyższą jakością, którą zagwarantować mogą jedynie najlepsze tartaki. Co warto wiedzieć o drewnie konstrukcyjnym?

Elementy więźby dachowej

Drewno konstrukcyjne przeznaczone na więźbę dachową, produkowane jest zawsze na indywidualne zamówienie klienta. Wymiary poszczególnych elementów takie jak długość, szerokość, czy wysokość tworzone są po wcześniejszym zapoznaniu się z zestawieniem projektowym. Aby uniknąć ewentualnych rozbieżności pomiędzy tym, co widnieje w projekcie, a tym, co można zastać na placu budowy, do długości elementów dodaje się tzw. naddatek ciesielski. Co to takiego? Do długości, wynikającej z obliczeń kosztorysanta, dodaje się około 30 cm, co pozwala cieślom na znacznie większą elastyczność pracy. Element zbyt długi zawsze można skrócić. Nieco gorzej sprawa wygląda w sytuacji, gdy jest on za krótki. Drewno konstrukcyjne powinno cechować się także odpowiednim stopniem wysuszenia, aby ograniczyć efekt skręcania się drewna podczas procesu odparowywania wody. Z jakich głównych elementów składa się kompletna więźba dachowa? Mowa tu o:

  • ·         Murłatach
  • ·         Krokwiach
  • ·         Słupach
  • ·         Mieczach
  • ·         Jętkach

W zależności od oczekiwań klienta, dla zapewnienia jak najbardziej zjawiskowego efektu wizualnego, krokwie mogą zostać oheblowane i wyszlifowane, co jest najczęściej spotykane przy wykończeniu okapu nadbitką. W jakich jeszcze miejscach na dachu wykorzystuje się drewno?

Tarcica, łaty i kontrłaty

Dach skośny wykonać można w dwóch technologiach. Mowa tu o połaciach deskowanych i niedeskowanych. Różnice wiążą się nie tylko z kosztami, ale także z koniecznością zastosowania zupełnie innych materiałów w zakresie warstwy wstępnego krycia. Na dachach niedeskowanych stosuje się membranę dachową, a na deskowanych zdecydowanie najczęściej papę. Rozwiązanie drugie, choć droższe, jest jednak znacznie wytrzymalsze. Jednakże, aby wszystko mogło odbyć się zgodnie ze sztuką budowlaną, potrzebna jest wysokiej jakości tarcica, którą nabyć można jedynie w najlepszych tartakach, do których zdecydowanie zalicza się Drewex. Klienci mają do dyspozycji m.in.

  • ·         Tarcicę impregnowaną sortowaną
  • ·         Tarcicę nieimpregnowaną sortowaną
  • ·         Tarcicę nieimpregnowaną niesortowaną

Deskowanie dachu niesie ze sobą wiele korzyści. Deski nie tylko znacząco usztywniają całą konstrukcję, ale także zapewniają dobrą izolację akustyczną. Kolejnymi niezbędnymi do wykonania pokrycia dachowego elementami drewnianymi, są łaty i kontrłaty. To właśnie z nich układa się charakterystyczny stelaż, na którym zostanie ułożone pokrycie zasadnicze.

Opracowanie artykułu:

Drewex Andrzej Przybylski

06-408 Milewo-Szwejki 7 mazowieckie
e-mail