Innowacyjny rynek budowlany opiera się dzisiaj nie tylko o materiały takie, jak bloczki silikatowe, czy beton. Obecnie w branży olbrzymie znaczenie mają konstrukcje stalowe, które nie są budowane, lecz montowane. Praca ekip, które zajmują się wznoszeniem obiektów w takiej technologii, w dużej mierze opiera się zatem na poprawnym łączeniu ze sobą elementów, wielokrotnie na dużych wysokościach. Mowa zatem o tzw. budownictwie prefabrykacyjnym, które obecnie jest niesamowicie opłacalne.

Czym jest budownictwo prefabrykacyjne?

Budownictwo prefabrykacyjne może dotyczyć zarówno elementów betonowych, ale na rynku obecnie dominują te wykonane z wysokiej jakości stali. Sama idea polega zaś na tym, iż wszystkie części konstrukcyjne danego obiektu, wykonywane są techniką montażową. Oznacza to, że na placu budowy dostarczone zostają zarówno mniejsze elementy, jak i te wielkogabarytowe, które wcześniej zostały wyprodukowane w bardzo restrykcyjnych procesach w nowoczesnych zakładach produkcyjnych.

Dlaczego jednak stosuje się taką technologię w dzisiejszym budownictwie? Przede wszystkim wiąże się to z olbrzymią oszczędnością inwestycyjną oraz wykonawczą, w przypadku tworzenia obiektów ze stali. Ekipa budowlana musi bowiem po niwelacji terenu, wykonać – oczywiście w uproszczaniu – odpowiedni fundament, a następnie dzięki dźwigom, podnośnikom koszowym, czy samochodom HDS, montowane są niemalże, jak puzzle wcześniej przygotowane elementy.

Wysoka jakość konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe najlepiej nadają się do tworzenia wiat, magazynów, hal przemysłowych, czy też obiektów sportowych. Warto zatem podkreślić, że szkielet danego budynku wykonany jest w prefabrykacyjnej technologii opartej o materiał metalowy, ale już wykończenie może być dowolne. To dlatego obiekty będące konstrukcjami stalowymi, mogą być wykonywane w różnorodnych stylach, a niektóre biura architektoniczne i producenci prefabrykatów, chcą adaptować konstrukcje ze stali, do budownictwa mieszkaniowego! Skoro bowiem można wykonać dom z kontenerów morskich, dlaczego nie zastosować wydajnych elementów stalowych. To na ich jakość bowiem należy zwrócić szczególną uwagę. Stal stosowana w budownictwie jest bowiem w procesach produkcyjnych odpowiednio zabezpieczana. Unika się zatem jej rozwarstwiania, utraty stabilności, czy trwałości, a także chroni się ją skutecznie przed korozją.

Konstrukcje stalowe w branży spożywczej

Jedną z branż, która szczególnie przy tworzeniu swoich ośrodków przemysłowych, stawia na konstrukcje stalowe jest ta spożywcza. To waśnie takie firmy, jak zakład PROSTAL, tworzą hale produkcyjne, magazyny, pawilony, chłodnie, mroźnie, pieczarkarnie, czy nawet komory chłodnicze gazoszczelne. Z pełną ofertą tego podmiotu, można zapoznać się zaś na jego dedykowanej stronie www.