Konstrukcje stalowe – czym są i jakie są ich rodzaje?

Materiał partnera
2019-11-16
Źródło: gettyimages

Nierzadko w branży budowniczej można spotkać konstrukcje wykonywane ze stali. Najczęściej są to różnego rodzaju hale. Inwestorzy decydują się na tworzenie konstrukcji stalowych, ponieważ są one łatwiejsze do zbudowania, a także koszt takiej inwestycji jest mniejszy niż w przypadku budowli tworzonych metodą tradycyjną. Jednak czym dokładnie są konstrukcje stalowe oraz jakie można wyróżnić podstawowe rodzaje konstrukcji stalowych?

Czym są konstrukcje stalowe?

Jednymi z bardziej popularnych typów konstrukcji budowlanych są konstrukcje stalowe. Obiekty budowlane o takiej konstrukcji charakteryzują się tym, że ich elementy nośne wykonane są ze stali. Taki typ konstrukcji powszechnie jest wykorzystywany zarówno w budownictwie, jak i w przemyśle. Najczęściej konstrukcje stalowe stosowane są do tworzenia hal produkcyjnych oraz hal magazynowych.

Konstrukcje stalowe, których tworzeniem zajmuje się firma Antoni Koko Konstrukacje Stalowe dają wiele korzyści z ich stosowania. Przede wszystkim prefabrykowane elementy stalowe są lekkie, a jednocześnie cechują się trwałością i wytrzymałością. Ogromną zaletą konstrukcji stalowych jest to, że tworzy się je dużo szybciej niż obiekty budowlane stawiane metodą tradycyjną. Poza tym stalowe konstrukcje nie wymagają aż tak dużych nakładów finansowych, a do tego dają nieograniczone możliwości projektowe.

Konstrukcje stalowe mają wiele zastosowań. Ich popularność wynika również z faktu, że mogą być one stałe oraz tymczasowe. Z elementów stalowych możliwe jest wykonanie:

      ·        hal,

      ·        magazynów,

      ·        chłodni,

      ·        sortowni,

      ·        supermarketów,

      ·        sklepów,

      ·        myjni samochodowych,

      ·        obiektów sportowych,

      ·        hangarów.

Podstawowe rodzaje konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe można podzielić na kilka grup. Do najczęściej spotykanych typów konstrukcji stalowych zalicza się:

      ·        konstrukcje szkieletowe – prętowe,

      ·        konstrukcje szkieletowe – prętowo-ciągowe,

      ·        konstrukcje powierzchniowe.

Konstrukcja szkieletowa – prętowa wykorzystywana jest w formie kratowej lub pełnościennej. Stosuje się ją do wznoszenia hal i magazynów. Taki typ konstrukcji może pełnić również rolę szkieletu wewnętrznego. Produkowane są z nich także inne elementy przemysłowe, jak np. estakady lub konstrukcje wsporcze. Konstrukcje szkieletowe – prętowo-ciągowe stosuje się przy wielkogabarytowych projektach, takich jak np. mosty wiszące lub dachy o dużych rozpiętościach. Konstrukcje powierzchniowe wykorzystuje się do tworzenia zbiorników, których głównym elementem nośnym jest jego powierzchnia.

Istnieje również inny podział konstrukcji stalowych. Do konstrukcji, które wykorzystują stal jako materiał budowlany zalicza się:

·        stalowe konstrukcje rolnicze,

·        budynki komercyjne i niekomercyjne,

·        domki jednorodzinne stawiane w technologii szkieletu stalowego.

Decydując się na stawianie obiektów stalowych możemy mieć pewność, że będziemy zadowoleni z inwestycji, ponieważ taka konstrukcja jest solidna, a do tego nie wymaga wielkich inwestycji finansowych.

Opracowanie artykułu:

Antoni Koko Konstrukacje Stalowe

73-120 Kania 57/3 zachodniopomorskie
e-mail