Brak sąsiadów za ścianą, własny ogródek, kawa wypita na tarasie z ładnym widokiem na las – to wszystko jest możliwe! I wcale nie trzeba wydawać milionów ani zaciągać horrendalnych kredytów w banku, wystarczy… porzucić oczekiwania innych i postawić dom w konstrukcji szkieletowej. Ta znana metoda budowlana zyskuje coraz większą popularność.

Eco dom, czyli jaki?

Dom, który może uchodzić za ekologiczny charakteryzuje się kilkoma cechami głównymi. Przede wszystkim jest to budynek, który powstał z naturalnych surowców, najlepiej pochodzących ze źródeł jak najbardziej lokalnych. Projektanci domów sięgają najchętniej po drewno, które jest doskonałym materiałem budowlanym, ale równie często wykorzystuje się kamień, cegłę lub  tynk naturalny. Ekologiczny dom powinien również spełniać wysokie normy energooszczędności, więc projekt domu jednorodzinnego kładzie duży nacisk na doskonałą izolację, aby ograniczyć straty energii.

Dom w duchu „eco” musi być oczywiście wyposażony w nowoczesne systemy grzewcze na ekogroszek czy pellet, pompy ciepła oraz panele słoneczne produkujące prąd. Bardzo istotnym czynnikiem decydującym o tym czy dom będzie ekologiczny czy nie, są odpowiednie instalacje zamontowane w budynku. Można zdecydować się np. na systemy pozwalające wykorzystać deszczówkę lub wyłączniki czasowe oszczędzające energię elektryczną. Można wymieniać jeszcze całą gamę podobnych rozwiązań, jednak o tych najlepiej porozmawiać z fachowcami, którym zlecimy projekt domu jednorodzinnego.

Nie bez znaczenia jest również sam wygład domu, którego bryła powinna współgrać z otoczeniem oraz maksymalnie wykorzystywać naturalne światło słońca do oświetlenia wnętrza domu. Domy ekologiczne są najczęściej dość zwarte w konstrukcji, choć to zależy od gustu oraz wizji architekta, tak aby ładnie wkomponowały się w otoczenie. Takie domy jednorodzinne tworzy biuro projektowe Uni z Warszawy.

Dlaczego warto wybrać dom szkieletowy?

Niezaprzeczalnym faktem jest, że w Polsce domy murowane nadal mają się dobrze i są najczęściej stawianymi konstrukcjami. Jednak świat się zmienia, a na rynku jest coraz więcej dostępnych opcji budowy domu jednorodzinnego. Powstają coraz to nowe technologia, które ułatwiają ten proces lub sprawiają, że postawienie własnego domu przestaje być tylko niedoścignionym marzeniem.

Domy z drewna powstają w Polsce już od kilkunastu lat, ale ostatnio coraz popularniejsze stają się domy szkieletowe, które tak dobrze znamy z amerykańskich filmów. Można się zastanawiać, czy stawianie takiego budynku w naszej szerokości geograficznej jest dobrym wyjściem. O to nie ma się co martwić – zimy są coraz lżejsze, a technologia budowlana i materiały zapewniają doskonałą izolację termiczną. Domy szkieletowe powstają z drewna, które samo w sobie świetnie zatrzymuje ciepło, a dodatkowa warstwa izolacji wełną mineralną lub skalną sprawia, że dom jest energooszczędny. 

Głównym atutem zastosowania drewna do budowy domu są jego prozdrowotne właściwości – w takich wnętrzach panuje wyjątkowy, przyjazny człowiekowi mikroklimat, a zapach lasu ma kojący wpływ na nerwy i na drogi oddechowe. Jest to zasługa naturalnych olejków eterycznych zawartych w żywicy oraz właściwościom drewna, które ma zdolność do regulacji wilgotności. Dzięki temu skutecznie zabijają roztocza, grzyby oraz pleśń.

Konstrukcje szkieletowe mają również niezaprzeczalną zaletę – powstają znacznie szybciej, niż budynki murowane. Choć czas ten jest różny i uzależniony od wielu czynników np. jak szybko powstaną fundamenty pod dom, dlatego ciężko podać konkretne ramy czasowe. Niemniej jednak domy szkieletowe mają tę zaletę, że można je stawiać niezależnie warunków atmosferycznych, a sam szkielet budynku może „urosnąć” nawet w ciągu kilku dni.