Koparka lub koparkoładowarka to najczęściej spotykana na placach budowy maszyna. Jest ona wszechstronnym narzędziem do realizacji różnorodnych prac ziemnych. To właśnie dzięki koparce można bowiem przygotować w sposób odpowiedni teren pod budowę, co pozwoli na wzniesienie obiektu solidnego i stabilnego przede wszystkim. Jakie więc roboty wykonywane są przez fachowe firmy dysponujące takimi maszynami budowlanymi?

Równy teren pod budowę

Podstawowym elementem sprawnie przeprowadzonych robót ziemnych jest niwelacja terenu. W ramach takiej usługi wykwalifikowany operator koparki lub koparkoładowarki wyrówna działkę, zwracając uwagę szczególnie na wyznaczone w projekcie miejsca. To bardzo ważne – pozwala bowiem uzyskać pożądaną stabilność obiektów. Utrzymanie poziomu poprzez niwelację terenu nie jest jednak jedynym typem robót ziemnym wykonywanych przez fachowców dysponujących koparką. Mogą oni zająć się także przygotowaniem działki pod względem umieszczenia w niej fundamentów.

Ich wzniesienie wymaga bowiem w większości przypadków przygotowania wykopu. Ten typ budowli ziemnej pozwala na posadowienie ław fundamentowych zgodnie z założeniami projektowymi dla danego budynku użytkowego. Prace ziemne koparką polegające na realizacji wykopu pod fundamenty i niwelacji terenu zrealizuje firma Speed-Rol, która do tego celu wykorzysta nowoczesny ciężki sprzęt i tym samym zapewni profesjonalizm oraz terminowe wykonanie zlecenia. W ramach świadczonych usług specjaliści zajmą się też innymi rodzajami wykopów – jakimi dokładnie?

Wykopy – po co się je tworzy?

Znajdująca się na placu budowy koparka jest w stanie przygotować wykopy o różnej średnicy i głębokości. Dzięki temu mogą one być sporych rozmiarów, jak w przypadku tych pod fundamenty, ale też znacznie mniejsze. Z tego względu jest to doskonałe rozwiązanie do sprawnego umieszczenia wszelkich przewodów będącymi kluczowymi elementami instalacji doprowadzających media do obiektu. Wykopy pod instalacje są kolejnym rodzajem prac ziemnych, jakie wykonuje się za pomocą koparek na placach budowy.

Budowle ziemne z wykorzystaniem tego typu ciężkiego sprzętu powstają również w celu wykonania szamba lub innego rozwiązania sanitarno-kanalizacyjnego. Za pomocą koparki można też przygotować wykop pod oczko wodne. Sprawne zrealizowanie prac zależy w dużej mierze od umiejętności operatora oraz możliwości technicznych stosownej maszyny budowlanej. Z tego względu prace ziemne realizowane koparką należy powierzyć doświadczonym fachowcom działającym w tej branży, którzy zagwarantują terminowe i profesjonalnie przeprowadzenie robót w tym zakresie.