Do wykonania jakichkolwiek prac budowlanych niezbędne są odpowiednie maszyny, które zapewnią kompleksowe i profesjonalne usługi. Jedną z najbardziej funkcjonalnych i uniwersalnych jest bez wątpienia koparko ładowarka. Jak sama nazwa mówi to połączenie dwóch urządzeń – posiada wysięgnik z łyżką przeznaczoną do kopania z drugiej strony wyposażona została w dodatkowy układ roboczy, czyli szeroki nabierak spotykany w ładowarkach. Ze względu na możliwość wyposażenia jej w uzupełniający osprzęt koparkoładowarka ma szeroki wachlarz zastosowań. Do czego wykorzystuje się to urządzenie?

Specyfika maszyny

W dzisiejszych czasach na każdym kroku spotkać można miejsca stanowiące plac budowy. Bez względu na to, czy chodzi tu o nowo powstający dom, remont drogi, prace wyburzeniowe, przygotowywanie terenu pod budowę obiektu sportowego czy rekreacyjnego parku w środku miasta, czynnościom tym towarzyszą różnego rodzaju maszyny budowlane. Głównego podziału można dokonać pod kątem wykonywanych robót. Jedną z kategorii są prace ziemne, do których używa się koparki i ładowarki. Unowocześnionym, a zarazem uniwersalnym i funkcjonalnym urządzeniem jest koparkoładowarka, czyli połączenie wyżej wymienionych budowlanych niezbędników. Jak mówią specjaliści z Trans-Bud-Drew, jej konstrukcja przybiera formę traktora o napędzie kołowym, przez co przypomina standardowy pojazd. Zdarza się także, że posiada napęd gąsienicowy. Układ roboczy w koparkoładowarce stanowią dwa podzespoły – koparkowy i ładowarkowy. Wyposażenie jej w dodatkowy osprzęt, taki jak

  • widły paletowe używane do prac magazynowych i transportowych
  • łyżka do skarpowania
  • zamiatarka,
  • młot wyburzeniowy,
  • frezarka do asfaltu
  • wiertnica
  • odśnieżarka
  • pług do śniegu

tworzy z niej wszechstronne urządzenie o szerokim zastosowaniu. Taki zakup daje firmom budowlanym możliwość rozszerzenia swoich usług.

W świecie prac ziemnych

Jak już zostało wspomniane, koparkoładowarki są głównym przedstawicielem maszyn używanych do wykonywania prac ziemnych. Chodzi tu przede wszystkim o wykopy takie jak fundamenty budynków, piwnice, podziemne garaże, czy przygotowaniem terenu pod układanie kostki brukowej. Służą również do załadunku i przewozu materiałów sypkich, m. in. kruszywa i piasku. Jak mówią specjaliści z Trans-Bud-Drew koparkoładowarka pomaga w pracach porządkowych, związanych z zakończeniem konkretnej inwestycji. Przy jej pomocy możliwe jest wykonanie wyburzeń i rozbiórek bezużytecznych obiektów, przygotowując obszar do innych czynności budowlanych w tym miejscu. Układ koparkowy, który posiada, wykorzystywany jest podczas kopania rowów, korytowania gruntów oraz w przypadku uzbrajania terenów, czyli podłączania instalacji wodnej, kanalizacyjnej, energetycznej czy gazowej. Do obsługi koparkoładowarki konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, które można nabyć podczas kursów i szkoleń dotyczących maszyn budowlanych.