Wentylacja mechaniczna korzystnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach i jest bardziej efektywnym systemem w porównaniu do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Instalacja działa w sposób ciągły i niezależny od panujących warunków atmosferycznych oraz różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Poza tym dzięki wentylacji mechanicznej można znacząco ograniczyć straty ciepła, a więc obniżyć koszty ogrzewania domu. Prawidłowa wymiana powietrza zapewnia zdrowy mikroklimat w budynku.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna wymusza cyrkulację powietrza, dzięki czemu działa w sposób efektywny i nieprzerwany, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. W przypadku wentylacji grawitacyjnej jest to nieosiągalne, ponieważ instalacja działa sprawnie tylko wtedy, gdy występuje duża różnica temperatur.

Montażem wentylacji mechanicznej z rekuperacją zajmuje się dystrybutor systemów grzewczych i sanitarnych INSIDE z Poznania. Podstawowym elementem wentylacji jest rekuperator, który składa się z wentylatorów i wymiennika ciepła. Urządzenie to może ogrzewać powietrze napływające z zewnątrz, a zatem poprawia energooszczędność budynku.

Dlaczego warto zainwestować w wentylację mechaniczną?

Wentylacja mechaniczna gwarantuje zdrowy mikroklimat we wnętrzu budynku. Świeże powietrze jest dostarczane w sposób ciągły i efektywny, a system filtrów zapewnia oczyszczenie napływających mas z pyłów i kurzu. Dzięki wentylacji mechanicznej w sezonie grzewczym oszczędzamy na ogrzewaniu, a ponadto możliwe jest zachowanie stałej temperatury w okresie całorocznym. Montowane przez wspomnianą firmę INSIDE rekuperatory w Poznaniu mogą odzyskiwać nawet 95% ciepła ze zużytego powietrza, co oznacza, że koszty ogrzewania można zmniejszyć o około 40%.

Wentylacja mechaniczna zmniejsza zawilgocenia powietrza, a więc redukuje możliwość pojawienia się grzybów i pleśni w pomieszczeniach typu mokrego. Przy wentylacji mechanicznej łazienka po kąpieli szybciej odparowuje, a więc nie ma problemów związanych ze skraplającą się parą wodną.

Ogromną zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość regulacji intensywności wymiany powietrza, którą można dopasować do pory roku. Przy korzystaniu z wentylacji mechanicznej nie ma potrzeby otwierania okien, co jest szczególnie ważne zimą. Docenią to zwłaszcza właściciele domów ulokowanych w pobliżu ruchliwych ulic. Dzięki rekuperacji można cieszyć się zawsze świeżym i czystym powietrzem, bez względu na to, jakie warunki panują na zewnątrz.