Kostka brukowa – jak zadbać o otoczenie wokół domu

Materiał partnera
2019-10-24

Kostka brukowa to nieprzerwanie najbardziej popularny materiał wykończeniowy. Można wykorzystać ją do przygotowania podjazdów, ścieżek w ogrodzie czy chodnika prowadzącego od furtki do domu. Kostka brukowa swoją popularność zawdzięcza dużej trwałości, bogatej i różnorodnej ofercie wzorów i kolorów. Dzięki temu nie tylko otoczenie domu staje się ładniejsze, ale też bardziej funkcjonalne. 


Jak dopasować kostkę do otoczenia?

Wnętrze domu, ale też, co znajduje się wokół niego powinno być dostosowane do potrzeb użytkownika i być spójne z otoczeniem. Biorąc pod uwagę walory estetyczne warto zwrócić uwagę na panujące trendy, ale też osobiste upodobania. Warto sprawdzić też wytrzymałość kostki na różne warunki atmosferyczne i wybrać odpowiednią do miejsca, w którym mieszkamy. W mieście nie panują tak srogie zimy czy nie ma dużych opadów deszczu czy śniegu jak na przykład w górach. Trzeba wiedzieć, że inny materiał będzie potrzebny na chodnik, podjazd, taras czy rzadko uczęszczaną ścieżkę w ogrodzie. Warto też skonsultować zakup kostki z brukarzem, który doradzi model, kształt, a nawet kolor. Na rynku dostępne są różne materiały o ciepłej, paskowo-beżowej kolorystyce, brązy, grafity, szarości, a nawet biele. Jednak nie każdy kolor pasuje do elewacji budynku czy otoczenia. Dlatego warto skonsultować zakup ze specjalistą.


Jak ułożyć kostkę, aby była prawdziwą ozdobą?

Firmy świadczące usługi brukarskie mają duże doświadczenie w układaniu kostki brukowej na życzenie klienta. Mogą ułożyć każdy wzór zgodnie z decyzją klienta. Trzeba wiedzieć, że graficzne wzory będą dobrze wyglądały na dużych powierzchniach. Urozmaica przestrzeń, ale warto ograniczyć się do trzech kolorów. To pozwoli uniknąć chaosu. Na małych powierzchniach zazwyczaj układa się kostkę maksymalnie w dwóch kolorach. Jeden z nich powinien być dominujący, na przykład ułożyć ciemny środek z jasną oprawą lub na odwrót. Duże znaczenie ma też odpowiedni dobór wielkości kostki. Drobniejsza kostka sprawdzi się świetnie na mniejszych powierzchniach i w otoczeniu klasycznych zabudowań. Ponadto umożliwia on bardziej precyzyjne ułożenie, a brukarz może ułożyć ją nawet w wąskich i trudno dostępnych miejscach. Duża kostka sprawdza się w bardziej nowoczesnych aranżacjach, ale też na znacznie większych powierzchniach. Układając kostkę w takich miejscach jak ogród warto zwrócić uwagę na jego styl. W zależności czy ogród jest nowoczesny czy bardzie uporządkowanych lub naturalistyczny warto wybrać kostkę o nieco większym rozmiarze lub drobnej strukturze.

Opracowanie artykułu:

Wasz Bruk Paweł Waszkiewicz

ul. Róż 8 lok. 20, 11-300 Biskupiec warmińsko-mazurskie
e-mail