Blog Panoramy Firm

Kostka brukowa – na które z rozwiązań się zdecydować?

Materiał partnera
2019-08-29
kostka brukowa

Jeżeli chodzi o estetyczne i jednocześnie funkcjonalne wykończenie przestrzeni wokół domu, to wciąż, za jedno z najlepszych rozwiązań, uchodzi kostka brukowa. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii budowlanej współcześni inwestorzy mają znacznie większy wybór asortymentowy, niż było to choćby kilkanaście lat temu. Co konkretnie trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu kostki, aby efekt całkowicie pokrywał się z naszymi oczekiwaniami?

Kostka brukowa – rozwiązanie klasyczne

Wszyscy ci, którzy cenią sobie ponadczasową estetykę oraz chcieliby uzyskać jak najbardziej klasyczny obraz całej inwestycji, powinni zdecydować się na klasyczną kostkę brukową, wykonywaną z odlewu betonowego. Rozwiązanie takie niesie ze sobą szereg korzyści. Beton jest materiałem bardzo odpornym na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, dlatego doskonale sprawi się zarówno podczas projektowania traktów pieszych w ogrodzie, jak i jako budulec podjazdów dla samochodów. Nie można również nie wspomnieć o ponadprzeciętnej wytrzymałości na warunki środowiskowe, w tym przede wszystkim na degradacyjny wpływ wilgoci. Klasyczna kostka brukowa produkowana jest obecnie w wielu wariantach kolorystycznych oraz w przynajmniej kilkunastu kształtach i rozmiarach, co znacząco ułatwia jej idealną aranżację do zaplanowanej wcześniej koncepcji architektonicznej.

Montaż kostki, choć nie jest tak trudny, jak można by się tego spodziewać, to wymaga jednak profesjonalnego podejścia oraz przeprowadzenia prac ziemnych, mających na celu ustabilizowanie nawierzchni. Aby kostka położona została zgodnie ze sztuką, warto zlecić wykonawstwo najbardziej doświadczonym firmom, do których zdecydowanie zalicza się Trans – Gał. Klienci mogą w tym przypadku liczyć na indywidualne podejście i niezwykle atrakcyjne warunki cenowe. Co jeszcze warto wiedzieć na temat kostki brukowej?

Kostka brukowa – rozwiązania nowoczesne

Ze względu na różne oczekiwania konkretnych inwestorów wobec funkcji użytkowych kostki brukowej, obecnie wytwarza się ją również z materiałów innych niż beton. Doskonałym przykładem jest tutaj kostka z kamienia naturalnego, którą produkuje się przede wszystkim z granitu. Poza ogromnymi walorami wytrzymałościowymi rozwiązanie takie niesie ze sobą spore korzyści natury estetycznej. Granitową kostkę brukową cechują również niewielkie rozmiary. Znacznie ułatwia to montaż w miejscach o małym metrażu lub trudno dostępnych. Niewielkie gabaryty umożliwiają również zminimalizowanie tzw. odpadu roboczego, wynikającego z konieczności przycinania materiału.

Coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów cieszy się także kostka brukowa wykonana z gumy EPDM. Jest to materiał, który sprawdzi się najlepiej w miejscach, z których często korzystają małe dzieci. Guma EPD charakteryzuje się doskonałą elastycznością, co sprawia, iż nawet pozornie groźnie wyglądający upadek podczas zabawy, nie będzie wiązał się z poważnymi konsekwencjami. Gumowa kostka brukowa najczęściej spotykana jest w formie płyt, przypominających te chodnikowe.