Wykończenie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego jest niezwykle ważne. Trzeba zadbać nie tylko o sprawy związane z aspektami wizualnymi, ale także z czysto funkcjonalnymi. Idealnie, gdy sprawą jednego materiału budowlanego udaje się to osiągnąć jednocześnie. Wśród wielu dostępnych na rynku materiałów, coraz większym zainteresowaniem cieszy się kamień naturalny. Co warto wiedzieć o granitowej kostce brukowej?

Granit jako materiał

Wykorzystanie granitu w pracach budowlanych niesie ze sobą wiele bardzo pożądanych przez inwestorów korzyści. O czym konkretnie mowa? Granit jest przede wszystkim ponadprzeciętnie wytrzymały na działanie trudnych warunków atmosferycznych, w tym wilgoci oraz promieni słonecznych. Nie można także nie wspomnieć o wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, ze szczególnym uwzględnieniem tych, związanych ze ścieraniem powierzchni. Wbrew powszechnie panującej opinii, granit jest również materiałem stosunkowo łatwym w obróbce. Dlatego właśnie istnieje możliwość nadania mu de facto dowolnego kształtu i rozmiaru. Dzięki swoim unikatowym cechom kostka granitowa sprawdzić się może zarówno jako materiał, z którego stworzone zostaną trakty komunikacyjne dla pieszych, jak i podjazdy dla samochodów. Nie da się również nie wspomnieć o bardzo ważnych cechach wizualnych. Granit jest jednym z najbardziej zjawiskowych i jednocześnie szeroko dostępnych kamieni na rynku. Jego zastosowanie gwarantuje przede wszystkim pewność, że przez bardzo długi okres, nie trzeba będzie wykonywać prac remontowych. Co jeszcze warto wiedzieć o kostce brukowej z granitu?

Kostka brukowa a prace przygotowawcze

Profesjonalne położenie kostki brukowej wymaga zastosowania odpowiednich prac przygotowawczych. Mowa tu głównie o robotach ziemnych, polegających na wyrównywaniu gruntu. Nie należy zapominać również o tym, iż przed ułożeniem kostki położone muszą być wszystkie instalacje, w tym instalacja kanalizacyjna, elektryczna, oraz wodna. Aby kostka brukowa jak najlepiej mogła spełnić swoje zadanie, w żadnym wypadku nie można kłaść jej bezpośrednio na grunt. Choć efekty takiego postępowania nie pojawią się oczywiście od razu, z czasem może dojść do powolnego, acz systematycznego osiadania, spowodowanego ciężarem. Aby uniknąć takiego stanu rzeczy, przed położeniem kostki, wiele uwagi poświęca się wyborowi odpowiedniej podsypki z konkretnego kruszywa. Na traktach pieszych można zastosować piasek lub żwir, na drogach dojazdowych zdecydowanie zaleca się zastosowanie cementu. Gwarancję właściwego ułożenie granitowej kostki brukowej mogą zapewnić jedynie najbardziej rekomendowani wykonawcy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Chata Marzenie, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie zakładania ogrodów, układania kostki i prac ziemnych. Klienci mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki cenowe oraz rzeczowe doradztwo.