W szeroko rozumianym budownictwie bardzo ważną rolę odgrywają kruszywa. Wykorzystywane one są na wszelkich placach budowy. Kruszywa zazwyczaj używane są do wyrabiania betonów, zapraw oraz utwardzeń podłoża. Sprzedawcy kruszyw budowlanych posiadają rozmaite rodzaje tych materiałów, które różnią się między sobą właściwościami i parametrami. W związku z tym warto wiedzieć, gdzie zastosować dane kruszywo.
Zastosowanie kruszyw budowlanych
Kruszywo to sypki materiał skalny. Jego pochodzenie może być mineralne, organiczne lub sztuczne, inaczej przemysłowe. Zazwyczaj kruszywa dzieli się na drobnoziarniste i gruboziarniste. Materiał ten znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykorzystuje się go jako składnik batonów i zapraw, a także podkładów pod drogowe nawierzchnie. Poza tym kruszywa dostępne u sprzedawców materiałów budowlanych wykorzystać można jako zasypkę, do podwyższeń terenów, czy pod kostkę brukową. Kruszyw używa się również jako składnika „suchego” betonu, do budowy podjazdów i warstw filtracyjnych.
Niezależnie od tego, jakie kruszywo chcemy zamówić, najlepiej będzie skorzystać z usług firmy, która zagwarantuje nam dowóz materiału na wskazane miejsce. Takim przedsiębiorstwem jest Rosanów Kopalnia Kruszywa Naturalnego. Takie rozwiązanie jest dużo korzystniejsze, ponieważ nie musimy martwić się o transport kruszywa na plac budowy.
Podział kruszyw budowlanych
Kruszywa budowlane można klasyfikować na różne kategorie. Najczęściej dzieli się je pod względem ich ziarnistości. Wówczas wyróżnić można:
kruszywa drobnoziarniste,
kruszywa gruboziarniste,
kruszywa o ciągłym uziarnieniu.
Rozmiary ziarenek w kruszywie drobnoziarnistym nie przekraczają 4 mm, natomiast w kruszywie gruboziarnistym mają powyżej 4 mm. Materiały, o których mówi się, że mają ciągłe uziarnienie są mieszaniną kruszyw drobnoziarnistych i gruboziarnistych.
Kruszywa można podzielić także ze względu na stosunek ich masy do objętości. Biorąc pod uwagę takie kryterium wyodrębnić można:
kruszywa lekkie – ich gęstość wynosi mniej niż 1800 kg/m3,
kruszywa zwykłe – ich gęstość wynosi od 1800 km/m3 do 3000 kg/m3,
kruszywa ciężkie – ich gęstość wynosi więcej niż 3000 kg/m3.
Istnieje także inny podział kruszyw budowlanych. W związku z tym, że te materiały uzyskać można w różnorodny sposób, da się je podzielić na metodę ich pozyskiwania. Zatem wyróżnia się kruszywa naturalne i sztuczne. Kruszywa naturalne mają mineralne pochodzenie. Otrzymać je można poprzez rozdrobnienie w wyniku erozji skał lub za pomocą mechanicznego rozdrobnienia litych skał. Naturalne kruszywa pozyskuje się np. z kopalni, czy z dna wodnych akwenów.
Kruszywa sztuczne otrzymuje się dzięki termicznej lub innej modyfikacji mineralnych lub odpadowych kruszyw. Sztuczne kruszywa powstają w procesach wypiekania, spiekania, wypalania, czy naparzania.
Co oferuje Rosanów Kopalnia Kruszywa Naturalnego?
Rosanów Kopalnia Kruszywa Naturalnego to polska firma specjalizująca się w wydobyciu i sprzedaży kruszyw, takich jak piasek, żwir czy ziemia. Oferuje również usługi wykopów, rozbiórek, wyburzeń, zasypywania fundamentów oraz dowozu materiałów budowlanych. Posiadając własne żwirownie i kopalnie piasku, firma umożliwia hurtową sprzedaż surowców w konkurencyjnych cenach. Klienci mogą skorzystać z usług koparką i wywrotki z piaskiem, co ułatwia realizację projektów budowlanych. Szeroka gama produktów i usług pozwala na spełnienie oczekiwań zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw budowlanych. Wyróżnia się szybkością realizacji zamówień oraz elastycznością w dostosowywaniu się do potrzeb klienta.