Kruszywa – elementarne cząstki każdej budowy

Materiał partnera
2019-10-21
kruszywa

Choć nie wyda się to tak oczywiste, różnego rodzaju kruszywa budowlane są zdecydowanie najczęściej wykorzystywanymi materiałami budowlanymi. Dzięki swoim unikalnym właściwościom fizycznym mogą one być wykorzystywane zarówno jako składnik konkretnego produktu, jak i samodzielny materiał. Co konkretnie warto o nich wiedzieć oraz przy jakach pracach sprawdzą się najlepiej?

Podział kruszyw budowlanych

Ze względu na ogromną ilość wykorzystywanych we współczesnym budownictwie kruszyw oraz uniwersalność ich zastosowania, specjaliści postanowili dokonać ich wyraźnego podziału, który znacząco ułatwia ich zamawianie oraz organizację spraw związanych z logistyką. Wszystko zależy oczywiście od przyjętego kryterium. W pierwszej kolejności pod uwagę można wziąć ziarnistość kruszywa. Mowa tu o kruszywach grubych, drobnych oraz tych o ciągłym uziarnieniu, które stanowią mieszankę dwóch poprzednich. Podział często dokonywany jest również ze względu na wagę, a w zasadzie na stosunek masy materiału do jego objętości. Wszyscy zainteresowani odnajdą tutaj kruszywa lekkie o gęstości mniejszej niż 1800 kg/m3, kruszywa zwykle o gęstości oscylującej od 1800 do 3000 kg/m3, a także kruszywa ciężkie o gęstości przekraczającej 3000 kg/m3.

Zdecydowanie najczęściej stosowane są kruszywa naturalne pochodzenia mineralnego takie jak piaski, czy żwiry. Spotkać można się z kruszywami sztucznymi, które powstają poprzez termiczną obróbkę kruszyw mineralnych lub odpadowych. Doskonały przykład stanowi tutaj keramzyt. Warto dodać, iż podziału kruszyw można dokonać również, uwzględniając sposób ich pozyskiwania. A co jeśli chodzi o zastosowanie?

Kruszywa budowlane – zastosowanie

Różnego rodzaju kruszywa budowlane stosuje się podczas wykonywania prac ziemnych. Mowa tu oczywiście o wyrównywaniu terenu oraz tworzeniu nasypów. Kruszywa doskonale sprawdzają się także jako podsypka pod kostkę brukową. W tym przypadku rodzaj kruszywa zależał będzie od przewidywanego obciążenia nawierzchni. Jeżeli będzie ona przeznaczona do ruchu pieszego, zdecydowanie wystarczy piasek, jeżeli do samochodowego, warto postawić na żwir. Nie można również nie wspomnieć i kruszywa stanowią najważniejszy składnik tzw. suchego betonu, dzięki któremu podkłady pod podłogi posadowione bezpośrednio na gruncie.

Najwyższą jakość kruszyw oraz największą gamę asortymentową są w stanie zagwarantować jedynie najlepsi dostawcy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma PPUH Józef Gajek, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu zapewnia swoim klientom obsługę kompleksową. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na precyzyjną wycenę, jak i transport prosto we wskazane miejsce.

Opracowanie artykułu:

Gajek J. PPUH. Instalacje wod.- kan, Sprzedaż kruszyw, piasku i żwiru

ul. kard. Wyszyńskiego 12, 19-300 Nowa Wieś Ełcka warmińsko-mazurskie
e-mail
www