Kwarc to dobrze znana, powszechnie występująca w naturalnym środowisku grupa minerałów, znana ze swoich właściwości leczniczych, a także z niesamowicie różnorodnych gatunków kamieni, które znajduje się w różnych kolorach oraz kształtach. Firma KWARTEX zajmuje się obróbką właśnie takich minerałów, tworząc z nich niepowtarzalne, unikatowe wyroby.

Właściwości minerałów z rodziny kwarców

Kwarce to minerały wyjątkowo twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak rysowanie, pękanie, czy też łamanie. Dzięki temu figurki kwarcowe wykonywane przez firmę KWARTEX PD Artur Podraza mogą być elementem łączącym pokolenia, prezentem przekazywanym z rąk do rąk i jednocześnie bardzo ważną pamiątką rodzinną, która przetrwa przez wiele długich lat w nienaruszonym stanie!

Cechą charakterystyczną kwarców jest to, że nie występują na nich łupliwości - minerały te nie pękają wzdłuż określonych linii pod wpływem silnego nacisku. Powierzchnia kwarców jest błyszcząca. Pięknie odbija światło, tworząc niesamowite refleksy.

Kwarce są odporne na procesy wietrzenia, którym ulegają inne minerały. Dlaczego tak jest? Pomijając niesamowitą wytrzymałość, kwarce nie wykazują aktywności w przypadku działania roztworów wodnych. 

Jakie kamienie szlachetne należą do rodziny kwarców?

Wśród kamieni szlachetnych, które zalicza się do rodziny kwarców, znajdują się:

  • monokryształy, na przykład kryształ górski, ametyst czy cytryn - są to kwarce przezroczyste;
  • agregaty, na przykład agaty - są to kwarce nieprzezroczyste.

Jak już więc wyżej wspomniano, kwarce to minerały różnorodne, spotykane niemalże we wszystkich kolorach, a także o rozmaitych wzorach. Ich kształty są zazwyczaj nieregularne, ziarniste, ale występują również kwarce w postaci prążkowanych, gładkich słupów.

Wyżej wymienione kamienie są rzadsze, a w związku z tym uważa się je za cenne, jednak kwarc występuje powszechnie. Jak bardzo powszechnie? To bardzo ciekawe, ponieważ piasek na polskich plażach również składa się przede wszystkim z miniaturowych ziarenek kwarcu. Jak zatem widać, ten minerał prezentuje się naprawdę w różnoraki sposób.

Te wszystkie cechy sprawiają, że kamienie szlachetne z rodziny kwarców są naprawdę wdzięcznym materiałem produkcyjnym. Dzięki tej różnorodności właściciel firmy KWARTEX PD, Artur Podraza, może zaoferować swoim klientom szeroki wybór produktów o wysokiej jakości i odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jeżeli chcesz podarować sobie lub komuś bliskiemu wyjątkowy prezent, skorzystaj z usług firmy KWARTEX i kup wymarzoną kwarcową figurkę już dziś!