Pokrycie dużych powierzchni równomierną warstwą farby bywa nie tylko trudne, ale również czasochłonne. Dzięki innowacyjnym agregatom natryskowym zadanie to można wykonać zdecydowanie szybciej. Już w kilka godzin pokryte zostaną ściany w  całym domu, przy niewielkim zużyciu farby! Na czym polega malowanie natryskowe i jakie są jego największe zalety?

Czym jest malowanie natryskowe?

Mechanizm malowania natryskowego nie należy do skomplikowanych. Działanie agregatu jest podobne do aerozolu – rozpyla cienką warstwę farby na powierzchnię docelową. Drobinki są aplikowane poprzez mikroskopijne otwory w specjalnym pistolecie. Wytwarzane przez urządzenie ciśnienie jest na tle wysokie, by farba dokładnie przylegała, tworząc równomierną powłokę. Malowanie natryskowe wykorzystuje się nie tylko do ścian, ale także części metalowych, drewna i tworzyw sztucznych – również o wyjątkowo nieregularnych powierzchniach. Specjaliści z firmy SOLIDEX podkreślają, że największą zaletą jest przede wszystkim oszczędność czasu i farby. W przypadku klasycznego malowania, aby farba była nałożona równomiernie, zwykle stosuje się wiele jej warstw. Co więcej, spora ilość materiału zostaje „zjedzona” przez pędzle i wałki. Natrysk odbywa się bezdotykowo, więc cała substancja jest aplikowana bezpośrednio na malowany element.

Samodzielnie czy z profesjonalistą?

Decydując się na malowanie metodą natryskową, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest wynajem agregatu malarskiego i samodzielne wykonanie zadania. Druga natomiast zlecenie całej pracy profesjonalnej firmie budowlanej. Jeśli rozważasz wynajęcie urządzenia, musisz pamiętać, że jego obsługa wcale nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać. Równomierna aplikacja farby wymaga doświadczenia. W przeciwnym razie można niepotrzebnie zmarnować farbę. Nim zaczniesz malować powierzchnię docelową, warto zrobić sobie szybkie szkolenie np. na dużym kawałku tektury. Zlecenie malowania wykwalifikowanemu pracownikowi będzie nieco droższe, lecz z pewnością skuteczne.

Przygotowanie farby – na co uważać?

Wybierając malowanie natryskowe, najlepiej kupić farbę, która jest do tego dedykowana. Stosowanie niewłaściwej substancji może nie tylko dawać nieestetyczny efekt, ale też zepsuć urządzenie. Za rzadka farba spływa z powierzchni, w szczególności wtedy, kiedy nakładana jest na elementy pionowe. Zbyt gęsta powoduje zapychanie się pistoletu. Kluczowym parametrem farby do malowania natryskowego jest lepkość oraz jej czystość. Farba zawsze musi być dokładnie wymieszana i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, na przykład w postaci zeschniętych jej kawałków. W tym celu stosuje się specjalistyczne filtry lub domowe sposoby – nylonową pończochę.