Niektóre konstrukcje metalowe, m.in. balustrady, ogrodzenia, poręcze i wiele innych, aby mogły dobrze dopasować się do otoczenia i wystroju, muszą posiadać określone walory estetyczne. Podstawowym czynnikiem warunkującym dopasowanie do stylu architektonicznego jest kolor, który można uzyskać na wiele sposobów, m.in. poprzez bardzo popularne malowanie proszkowe, którym zajmuje się firma Eko-Mal. Sprawdź, na czym polega ten proces oraz w jaki sposób przebiega. Zapraszamy!

Czym jest malowanie proszkowe?

Ten rodzaj malowania polega na nakładaniu na konstrukcję metalową farby w postaci proszku, który dzięki swoim właściwościom elektrostatycznym dokładnie przylega do powierzchni elementu, równomiernie go pokrywając. Kolejnym krokiem podczas malowania jest umieszczenie konstrukcji w specjalnym piecu, którego wnętrze jest rozgrzewane do około 200°C. Takie warunki sprawiają, że sproszkowana farba ulega stopieniu oraz twardnieje i przyjmuje formę lakieru, który ściśle przylega do metalowej powierzchni. Przedstawiciel firmy Eko-Mal dodaje:

Malowanie proszkowe to bardzo popularny sposób malowania, który umożliwia niezwykle dokładne i równomierne rozprowadzenie farby. Powłoka wytworzona w wysokiej temperaturze jest bardzo twarda i wytrzymała, dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia i stanowi dodatkową ochronę metalowej konstrukcji.

Farby do malowania proszkowego dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania barwy do indywidualnych potrzeb i otoczenia. Podstawą podczas malowania proszkowego jest dokładne przygotowanie powierzchni konstrukcji metalowej, od której zależy trwałość i jakość powłoki.

Jak wygląda przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego?

Przed rozpoczęciem pokrywania powierzchni metalowej sproszkowaną farbą należy ją przede wszystkim oczyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń i nierówności. W tym celu przeprowadza się proces piaskowania, odtłuszczania, odpylania, a w niektórych przypadkach także osuszania. Prawidłowe przygotowanie powierzchni zapewnia możliwie najlepsze przyleganie farby, które bezpośrednio wpływa na jakość malowania oraz estetykę i trwałość powłoki.

Firma Eko-Mal, oprócz profesjonalnych usług w zakresie malowania proszkowego, zajmuje się wytwarzaniem różnego rodzaju konstrukcji metalowych, m.in. balustrad, poręczy, bram, płotów i innych wyrobów ze stali na indywidualne zamówienie klienta. Przedsiębiorstwo oferuje także usługi w zakresie obróbki metalu, zajmując się m.in. spawaniem, skrawaniem, cięciem i kształtowaniem oraz podejmuje się także montażu marni proszkowych, bram automatycznych oraz różnego rodzaju ogrodzeń.