Spośród różnych sposobów na wykończenia podłóg panele podłogowe cieszą się od kilku lat niezmienną popularnością. Sprawdzają się zarówno w mieszkaniach, jak i domach ze względu na wysokie walory wizualno-estetyczne, atrakcyjną cenę i szybki montaż - np. w firmie Mariusz Kicak Usługi remontowo-budowlane. Zobaczmy, jak dobrać panele do rodzaju pomieszczenia? Jaki typ ułożenia wybrać?
Klasy podłóg z paneli podłogowych
Decydując się na panele podłogowe zwrócić uwagę na takie jego parametry jak: odporność na ścieranie, uderzenia, przesuwanie mebli, żar papierosa, zaplamienie. Z informacji uzyskanych z firmy Mariusz Kicak Usługi remontowo-budowlane, która od 1998 roku specjalizuje się w montażu paneli podłogowych i płytek, a także kompleksowych remontach łazienek, dowiedzieliśmy się, że występuje sześć klas oznaczonych numerami 21, 22, 23, 31, 32, 33. Pierwsza mówi o przeznaczeniu paneli: 2 - pomieszczenia mieszkalne, 3 - budynki użyteczności publicznych. Druga to dopuszczalne natężenie ruchu, gdzie 1 oznacza mały ruch, a 3 najwyższy. Co ważne panele do sypialni (klasa 21) nie sprawdzą się w holu czy korytarzu (klasa 23).
Jakie są wzory na układanie paneli podłogowych?
Firma Mariusza Kicaka, dzięki wieloletniej praktyce w układaniu paneli, pomoże w wyborze klasy i wzoru układu desek. Wyróżnić można cztery sposoby układania paneli: przesunięcie ½ (jeden pas paneli względem kolejnego jest przesunięty o połowę długości panela), przesunięcie ⅓ (różnica między panelami wynosi ½ długości panela), przesunięcie ¼ (o ¼ długości panela) oraz przekładanie o kolejny pas. Ten sposób charakteryzuje się tym, że odpad z końca danego pasa jest rozpoczęciem kolejnego.
Dla osób, które lubią porządek, symetrię, chcących podkreślić powtarzalność wzorów idealne będzie przesunięcie ½. Dla tych, którzy dążą do efektu naturalnej podłogi, podziałom paneli bez konkretnego wzoru, ⅓ lub układanie ich po długości, dzięki czemu zyska się efekt przypadkowości, asymetrii i dodatkowo zużyje się do jego wykonania najmniej materiału.