Dach to element wieńczący bryłę budynku, który w dużej mierze odpowiada za jego wygląd i funkcjonalność. Aby dobrze zabezpieczał on obiekt przed czynniki atmosferycznymi czy hałasem z zewnątrz, należy zastosować odpowiednie materiały pokryciowe. Jeśli mamy trudności z wyborem optymalnych artykułów, warto skorzystać z pomocy firm, które świadczą kompleksowe usługi dekarskie. Do podmiotów godnych zaufania zaliczamy PUH Mazur z Koszalina.

Bezcenne rady dekarzy

Wybór materiałów na pokrycie dachowe nigdy nie powinien być przypadkowy. W końcu to one razem z warstwą termoizolacyjną  wpływają na komfort użytkowania obiektu, chroniąc go przed czynniki zewnętrznymi,  w tym opadami. Jak podkreśla przedstawiciel PUH Mazur, które od 1987 r. dostarcza produkty i usługi związane z najnowszymi technikami pokryć dachowych:

Budowa bądź modernizacja dachu to duży wydatek i inwestycja na długie lata. Nic zatem dziwnego, że wybierając materiał na pokrycie, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku opcjami. Artykuły muszą nie tylko spełnaić normy wytrzymałościowe, ale też być w pełni dopasowane do samej specyfiki obiektu. Błędne decyzje w tym zakresie mogą zaś skutkować koniecznością wymiany poszycia już po krótkim okresie eksploatacji. Dzięki bogatemu doświadczeniu branży  znajdujemy rozwiązania szyte na miarę potrzeb klientów, którzy nie chcą przepłacać za materiały i jednocześnie oczekują od nich pożądanej odporności na uszkodzenia.

Pokrycie dachowe a kąt nachylenia połaci

To, jakie elementy najlepiej zabezpieczą budynek, zależy w dużej mierze od kształtu oraz kąta nachylenia połaci. Według specjalistów przy stromych konstrukcjach należy raczej unikać dachówek ceramicznych oraz cementowych, które ze względu na swą masywność wymagają zastosowania dodatkowych środków mocujących. Natomiast w przypadku dachów płaskich, wcale nie jesteśmy skazani na papę termozgrzewalną.  O ile kąt nachylenia nie będzie mniejszy niż 2,6 stopnia, bez  obaw możemy zainwestować w blachę na rąbek stojący. Ekipa montażowa, z którą podjęliśmy współpracę, musi jednak wówczas zapewnić optymalną cyrkulacji powietrza pod pokryciem. O powyższą kwestią zadbają z pewnością pełni zawodowej pasji pracownicy PUH Mazur  z siedzibą w Chełmnie.

Uwarunkowania klimatyczne sprawiają, że najpopularniejsze w naszym kraju są dachy o spadku wynoszącym 30-45 stopni, które umożliwiają swobodne odprowadzanie wody opadowej. Daje to duże pole manewru co do  wyboru odpowiednich materiałów na pokrycie. W zależności od indywidualnych preferencji możemy zatem postawić na tradycyjne blachodachówki, ekonomiczne blachy trapezowe czy proste w instalacji panele dachowe.

Próba redukcji wydatków

Na pokryciu dachowym nie ma co oszczędzać. Istnieją jednak pewne triki, które przynajmniej częściowo pozwalają obniżyć koszty robocizny. Tak się dzieje, gdy postawimy na materiały gwarantujące szybki progres prac dekarskich. Takowe artykuły sprawdzą się głównie przy konstrukcjach wielopłaszczyznowych. Remedium na znaczną ilość załamań połaci stanowi zdecydowanie małoformatowa dachówka ceramiczna. Jest ona dostępna w wielu kolorach, przez co bez kłopotów odnajdziemy produkty pasujące do wyglądu obiektu. Natomiast przy dachach o niezbyt skomplikowanej geometrii, rekomenduje się zakup pokryć wielkoformatowych, w tym długowiecznych blachodachówek.