Loft to postindustrialna przestrzeń mieszkalna zachowana w stylu minimalistycznym i cechująca się surowością. Typowe wnętrza loftowe są bardzo wysokie, dobrze doświetlone światłem naturalnym i sztucznym, oraz wykończone z wykorzystaniem materiałów przemysłowych. Sprawdźmy, jak stworzyć przytulną przestrzeń, w której rozwiązania przemysłowe łączą się z naturalnymi elementami wykończeniowymi.
Materiały wykończeniowe do wnętrz loftowych
Urządzając wnętrza w stylu industrialnym wykorzystuje się bardzo różnorodne materiały wykończeniowe i konstrukcyjne m.in. beton, pustaki, szkło, podniszczone tworzywa sztuczne, metal oraz postarzałe drewno. Do wykończenia pomieszczeń sprawdzą się natomiast elementy „z serca” fabryki: rury, przewody, kinkiety, listwy przysufitowe, elementy ze stali nierdzewnej itp. W surowym otoczeniu loftowym nawet stare i bezużyteczne części z zamkniętych fabryk przemysłowych nabierają iście dekoracyjnego charakteru.
Meble w stylu loftowym – jakie wybrać?
Początki stylu loftowego sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Początkowo meble loftowe charakteryzowały się prostotą i surowością, ale z czasem zaczęły ewoluować pod wpływem minimalistycznego stylu skandynawskiego. Oczywiście, meble industrialne wciąż są geometryczne i czyste, ale zawierają w sobie więcej drewnianych elementów. Do ich wykonania można użyć niemal każdego rodzaju materiału. Projektanci skupiają się na utrzymaniu prostej formy – meble nie powinny dominować nad innymi elementami wyposażenia wnętrza. Podobnie jak wszystkie inne składniki pomieszczenia muszą odznaczać się minimalizmem.
Meble loftowe zazwyczaj noszą ślady użytkowania, dlatego najbardziej cenione są modele o postarzałym wykończeniu, noszące ślady porysowania, a nawet elementy zdartej farby. Jeżeli drewno nie jest podstawowym materiałem konstrukcyjnym, można jednak postawić na bardziej elegancką formę.
Meble loftowe – propozycje do wnętrz mieszkalnych
Bardzo pożądanym materiałem do wnętrz industrialnym jest drewno dębowe. Jeżeli chcesz zaaranżować przytulną sypialnię, warto postawić na prostą dębową ramę łóżka. Dąb jest szlachetnym materiałem, który po postarzeniu stanowi świetne tło dla innych wyrazistych dodatków. Niektóre meble posiadają nierówne krawędzie, które nadają im naturalnego i nieregularnego kształtu, co stanowi ciekawy dodatek aranżacyjny do surowych wnętrz.
Obowiązkowym elementem każdej loftowej przestrzeni jest komoda, wykonana np. z drewna jesionowego. Mariaż drewna z metalem doskonale wpisuje się w założenia stylu industrialnego. Pojemne szuflady zapewnią sprawną organizację przestrzeni, a blat z powodzeniem zastąpi stolik na telewizor lub sprzęt audio.Wnętrza loftowe są z natury przestronne i minimalistyczne, dlatego do ich odciążenia świetnie sprawdzą się minimalistyczne regały z drewna dębowego. Oferta sieciówek obejmuje najpopularniejsze rozmiary, które mogą okazać się jednak zbyt małe do przestrzeni loftowych.
Biorąc pod uwagę indywidualny charakter wnętrz, lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na meble na zamówienie. Manufaktura Drewna tworzymy meble na zamówienie z litego drewna. Firma rozpoczęła działalność już w 2003 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych Klientów. Pracownicy starannie dobierają wszelkie materiały, które biorą udział w produkcji oraz zajmują się nadzorem każdego etapu: sortowania, klejenia i impregnacji towaru. W asortymencie Manufaktury Drewna znajdziemy meble do jadalni, stoły, krzesła, taborety, meble do sypialni, łóżka, materace, stoliki nocne, a także regały, komody i stoliki kawowe. Każdy mebel cechuje się oryginalnością, dzięki cechom drewna takim jak różna kolorystyka, słoje i zmieniające się sęki - najlepszy sposób na stworzenie spójnego wnętrza wykończonego w duchu loftowym.