Minikoparki to sprzęty, które uważane są za jedne z najbardziej przydatnych maszyn na placu budowy i nie tylko. Cechuje je duża uniwersalność, funkcjonalność oraz niewielkie wymiary, dzięki którym minikoparka jest w stanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie da rady wjechać sprzęt wielkogabarytowy. W jaki sposób zbudowany jest ta nieduża maszyna oraz w jakich sytuacjach warto z niej korzystać?

Minikoparka- budowa sprzętu

Koparki- zależnie od modelu- zbudowane są w różny sposób. Każda maszyna posiada jednak zespół nośny i nadwozie z silnikiem, a także urządzenie sterujące oraz obrotową kabinę operatora, która połączona jest z mechanizmem obrotu wysięgnika. Jeżeli chodzi o minikoparki, to najczęściej wyposażone są one w rozsuwane podwozie gąsienicowe, dzięki któremu możliwe jest zachowanie stabilności maszyny. Mimo że minikoparki cechują się niewielką masą, dysponują dużą mocą roboczą, co pozwala na wykonanie z ich pomocą wielu prac ziemnych.

Koparki różnią się również kształtem łyżki. Część robocza maszyny może pełnić funkcję zbierakową, chwytającą bądź wygarniającą. Koparki zbierakowe służą głównie do urabiania gruntu. Najczęściej spotykanym rodzajem minikoparek są koparki chwytające. Ich zadaniem jest tworzenie wąskich i głębokich rowów, często wykorzystuje się je także do wydobywania gruntu z wody. Z ich pomocą można także dokonywać załadunku i rozładunku materiałów sypkich. Jak informuje specjalista z firmy Wykop, która oferuje usługi minikoparką – urządzenia te można podzielić również ze względu na rodzaj sterowania. Wówczas możemy mówić o sterowaniu hydraulicznym, elektrycznym, pneumatycznym i mechanicznym.

Zastosowanie minikoparek

Minikoparki są tym rodzajem urządzeń, których nie może zabraknąć na budowie. Używa się ich dużo częściej niż koparek wielkogabarytowych. Można też wyposażyć je w urządzenia pomocnicze, co jeszcze bardziej zwiększy ich funkcjonalność. Do takich urządzeń można zaliczyć młot pneumatyczny, ubijak płytowy, świdry i frezy. Minikoparki nie sprawiają także problemów w transporcie. Bez kłopotu można przewieźć je w dowolne miejsce, gdzie ich zastosowanie będzie konieczne. Warto podkreślić, że jest to sprzęt mało awaryjny, który nie wymaga częstego serwisowania.

Minikoparki często wypożyczane są  przez osoby prywatne do prac ziemnych w obrębie domu lub na czas budowy. Świetnie sprawdzają się przy wykopach pod instalację np. wodno-kanalizacyjną. Można użyć ich również do prac w ogrodzie np. do tworzenia oczka wodnego. Minikoparka doskonale poradzi sobie przy wykopie fundamentów pod dom, czy przy inwestycjach o większym rozmachu. Zakres możliwości tego sprzętu jest bardzo szeroki – znajduje on zastosowanie przy wielu pracach budowlanych, remontowych czy elektroinstalacyjnych.