Pogoda w Polsce jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, nie jest taka „agresywna”, jak jeszcze kilkanaście lat temu. To między innymi ten czynnik, oraz chęć zbliżenia się do natury, spowodowały, że dzisiaj na rynku bardzo popularne jest budowanie w ogrodach oraz przy domach nowoczesnych oraz stylowych zimowych ogrodów. Piękne oszklone tarasy lub też salony, to dobra inwestycja, która zapewnia komfort, miejsce relaksu, a także rodzinnych zabaw przy świecach i lampce wina.

Ogrody zimowe wolnostojące lub dobudówki

Ogrody zimowe mogą przybierać dwie formy: obiektów wolnostojących, lub też dobudówek. W pierwszym przypadku mamy do czynienia najczęściej w sytuacji, kiedy warunki techniczne domu, lub jego organizacja przestrzenna, nie pozwalają na wykonanie dodatkowego, szklanego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że ogrody wolnostojące nie mogą mieć systemu oświetleniowego oraz grzewczego, czy dostępu do wody. Wszystko zależy od założeń projektowych, a także budżetu, który przy tzw. dobudówkach może być jednak znacznie mniejszy. Zaletą ogrodów wolnostojących, jest jednak możliwość dowolnej aranżacji stylistycznej, odmiennej od bryły budynku, a także możliwość hodowania w nich innych typów roślin (np. wymagających klimatu gorącego, wilgotnego).

Jeśli chodzi zaś o ogrody zimowe przylegające do budynków, można je realizować, jako integralna część salonu, jadalni, czy nawet kuchni, wraz z podobnym podłożem oraz meblami, jak i też, jako szklana obudowa tarasów. W obu przypadkach łatwo jest jednak utrzymać pomieszczenie w odpowiedniej, przyjemnej temperaturze. Istotne jest jednak to, aby wizualnie oraz techniczne dopasować konstrukcję do bryłu domu.

Style ogrodów zimowych

Ogrody zimowe, mogą być wykonywane w odmiennych stylach. Spotkać się można z tymi skandynawskimi, rustykalnymi, klasycznymi, awangardowymi, a także modernistycznymi. Wielkość okien oraz ram, a także ich kształty, mogą być naprawdę różnorodne, podobnie jak same kolory, czy też dachy. Te mogą być przeszklone, lub wykonane np. z blachodachówki modułowej. Jeśli chodzi o aspekt wizualny, należy również zwrócić uwagę na przezierność przeszkleń. Niekiedy dla zabezpieczenia pomieszczania przed okiem sąsiadów, a także przed nadmiernym wpuszczaniem promieni UV, stosuje się specjalne folie okienne, lub też rolety – zewnętrzne lub wewnętrzne, mogące być w pełni zautomatyzowane.

Wysoka jakość – szczelność termiczna na pierwszym miejscy

Jako iż ogrody zimowe stanowią konstrukcję, które mają pozwolić nam na komfortowy wypoczynek wśród kwiatów również zimą, należy w nich zapewniać stałą, przyjemną temperaturę. To dlatego należy stawiać na systemy szczelne i realizowane w ideach budownictwa pasywnego, tj. proekologicznego i energooszczędnego. Z nich wywiązuje się m.in. firma ALU-KON, która tworzy przepiękne ogrody zimowe z konstrukcji aluminiowych. Mogą one być dostoswane do rozwiązań przesuwnych, lub też stanowić przeszklenie fasadowe bez żadnych drzwi wyjściowych na teren działki.