Modernizacja instalacji ogrzewania – zastosowanie ekologicznych rozwiązań

Materiał partnera
2019-07-17
Kolektory słoneczne na dachu

Coraz większe znaczenie ma dla nas wykorzystywanie technologii i metod, które są przyjazne środowisku. Nie tylko segregujemy odpady i unikamy ich niepotrzebnego tworzenia, ale staramy się zmniejszyć negatywny wpływ, jaki mamy na otaczającą nas przyrodę. Coraz bardziej wzrasta zainteresowanie instalacjami opartymi na odnawialnych źródłach energii, które mogą skutecznie działać w naszych domach.

System grzewczy zasilany słońcem

Wydawać by się mogło, że instalacje, które wykorzystują do pracy energię słoneczną w naszym klimacie, nie będą wydajne. To jednak mylne przekonanie, kolektory słoneczne bowiem doskonale radzą sobie w polskich warunkach – najlepszym dowodem jest ich coraz częstszy widok na dachach i ścianach budynków. Ich montażem oraz serwisowaniem zajmują się firmy z branży instalatorskiej takie jak Solpik działająca w Miliczu.

Głównym przeznaczeniem solarów jest zapewnienie ciepłej wody użytkowej, jednak mogą być one wykorzystywane jako źródło ciepła dla instalacji grzewczej domu lub do ogrzewania wody w basenie. System ten sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest duże zużycie ciepłej wody, czyli między innymi w domach jednorodzinnych, pensjonatach czy hotelach.  Stosować je można cały rok, ponieważ wykorzystują one promienie słoneczne, a nie temperaturę.

Energia słoneczna może przy tym być wykorzystywana również do produkcji energii elektrycznej na potrzeby domu. Możliwe jest to dzięki ogniwom fotowoltaicznym. W ten sposób otrzymujemy nie tylko darmowy prąd, ale jego nadwyżki możemy sprzedawać do sieci.

Pompa ciepła – rozwiązanie uniwersalne

Innym ekologicznym sposobem ogrzewania domu jest zastosowanie pompy ciepła. Podobnie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła mogą być elementem systemu centralnego ogrzewania lub odpowiadać za dostarczanie ciepłej wody użytkowej.

Odnawialnym źródeł energii jest tu energia zgromadzona w ziemi, powietrzu lub wodzie – istnieją bowiem różne rodzaje pomp ciepła przystosowane to jednego z nich. Sama pompa zasilana jest energią elektryczną, która należy do najczystszych spośród powszechnie używanych, ponieważ zanieczyszczenie powodowane przez elektrownię jest niewielkie w porównaniu z zanieczyszczeniem powodowanym przez użycie paliw kopalnianych. Instalacja grzewcza wykorzystująca pompę ciepła jest przy tym całkowicie bezobsługowa – jeśli urządzenie jest odpowiednio dobrane do rozmiarów i powierzchni budynku. Zaletą tego rozwiązania jest ponadto funkcja chłodzenia, która staje się przydatna latem.

Wadą tego systemu jest natomiast uzależnienie od energii elektrycznej, bez której pompa nie może działać. Poradzić sobie z tym możemy, wykorzystując ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu. Uzyskamy w ten sposób dom całkowicie oparty na energii odnawialnej.

Opracowanie artykułu:

Soplik Firma Usługowo-handlowa Jerzy Owsiany

ul. Trzebnicka 30, 56-300 Milicz dolnośląskie
e-mail