Sieci, w tym m.in. ciepłownicze, składające się z rurociągów, doprowadzają media do konkretnych posesji. Bardzo istotne jest w tym wypadku zachowanie stałego przepływu – wszelkie zatrzymania dostaw skutkują nierzadko poważnymi problemami dla odbiorców. Takie działania generują także straty dla dostawców, dlatego przy modernizacji sieci decydują się oni na metodę tzw. wcinki na gorąco. Co kryje się pod tym określeniem?

Czym jest wcinka na gorąco?

W rurociągach będących kluczowym elementem sieci ciepłowniczych krąży w obiegu zamkniętym woda. Jest ona wykorzystywana zarówno do podgrzewania wody w budynkach, jak i np. zwiększania temperatury w pomieszczeniach dzięki układom c.o. z użyciem chociażby grzejników. Niezależnie od wybranego rozwiązania, jego wydajność uzależniona jest od właściwego działania sieci ciepłowniczej. Jej rozbudowa wymagająca opróżnienia rurociągu i jednocześnie zatrzymania dostaw mediów to spory kłopot dla odbiorców i samej elektrociepłowni.

Istnieje jednak możliwość modernizacji sieci bez konieczności jej wyłączania. Na działającym rurociągu wykonuje się tzw. wcinkę na gorąco. Jest to metoda przygotowania odgałęzienia poprzez wspawanie w określone miejsce sieci specjalnego zaworu. Usługi w tym zakresie w sposób profesjonalny realizuje firma Eurobud, która ma bardzo duże doświadczenie właśnie we wcince na gorąco. Jest to zatem technologia pozwalająca na rozgałęzienie rurociągu ciepłowniczego bez konieczności zatrzymywania jego pracy – jak wykonuje się prace z tym związane?

Jak przeprowadza się wcinkę na gorąco?

Aby wykonać wspomniane odgałęzienie na pracującym rurociągu, specjaliści muszą przede wszystkim poprawnie przyspawać uprzednio wybrany zawór do wcinki na gorąco. Następnie kontrolowana jest jakość samego połączenia, co oznacza przeprowadzenie próby ciśnieniowej spawu. Sam proces wcinki na gorąco jest dość prosty – wymaga jedynie zastosowania specjalistycznego sprzętu, który domontowuje się do wspomnianego już zaworu. Następnie konieczne jest jego zamknięcie oraz demontaż urządzenia do wcinki.

Do tak przygotowanego zaworu można przyspawać przyłącze ciepłownicze. Jego podłączenie daje już możliwość korzystania z nowego odgałęzienia rurociągu. Dodatkową czynnością jest zaspawanie końcówki trzpienia zaworu. Prace w tym zakresie przeprowadza się punktowo, z należytą precyzją. Tak wykonaną modernizacją wystarczy już tylko zaizolować, po czym jest ona gotowa do ponownego zasypania. Wcinka na gorąco to zatem doskonały sposób na wykonanie odgałęzienia sieci ciepłowniczej wszędzie tam, gdzie opróżnienie jej rurociągów wiąże się ze sporymi problemami w dostawach medium do wielu odbiorców.