Nowoczesnym rozwiązaniem, które zaczęto wprowadzać w celu zwiększenia komfortu oraz bezpieczeństwa życia, jest inteligentny dom. Dzięki niemu możemy w prostszy sposób sterować wszelkimi instalacjami znajdującymi się w naszym domu, a do tego można to robić, nie ruszając się z miejsca. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację inteligentnego domu, warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Na jakie kwestie zwrócić uwagę, chcąc skorzystać z rozwiązania, jakim jest Smart Home?

Rozwiązania bezprzewodowe czy przewodowe?

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas montażu inteligentnego domu, jest to, w jaki sposób podłączone będą wszelkie instalacje. Pierwszy sposób to wykorzystanie kabla. Metoda przewodowa jest stabilniejszym rozwiązaniem, aczkolwiek wymaga rozprowadzania dużej ilości przewodów po mieszkaniu, co jest pracochłonne i wymaga odpowiedniego ich zamaskowania. W związku z tym instalacja przewodowa powinna być zaplanowana już na etapie budowy domu. Z kolei rozwiązania bezprzewodowe mogą być stosowane tam, gdzie nie ma możliwości rozprowadzania przewodów lub dom już jest zamieszkały.

Kolejna kwestia dotyczy tego, czy inteligentny dom ma być wyposażony w kablową sieć komputerową Ethernet, czy też postawimy na bezprzewodowe rozwiązanie, czyli WiFi. Jeśli mamy taką możliwość, lepszą opcją jest rozprowadzenie przewodowej sieci LAN Ethernet, ponieważ WiFi samo w sobie może mieć problemy z dużą ilością podłączonych do niego urządzeń.

Jaki może być zakres inteligentnego domu?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy opcję przewodową, czy bezprzewodową, zakres działania inteligentnego domu jest podobny. Inteligentne domy, których montażem zajmuje się firma TMK System z Sulejowa w województwie łódzkim, to sieć połączonych ze sobą czujników i detektorów, które rozmieszczone są po całym domu. Wszystkie elementy podpięte są pod moduł centralny, który pozwala na sterowanie nimi. Dodatkowo niektóre określone sygnały powodują samoczynną reakcję poszczególnych systemów. Przykładem może być to, że w przypadku pożaru uruchomiona zostanie procedura awaryjna, natomiast w chwili, gdy czujnik wykryje ruch, zapala się światło w pomieszczeniu, a nawet wzrasta temperatura.

Inteligentne domy mają możliwość sterowania oświetleniem wewnętrznym oraz zewnętrznych, potrafią ustawiać parametry ogrzewania danego pomieszczenia, a także odpowiadają za sterowanie klimatyzacją czy wentylacją. Tego typu instalacje zawierają system alarmowy i przeciwpożarowy, a także zwykle są wyposażone w monitoring. Co więcej, domy inteligentne mogą wysłać wiadomość do właściciela domu, np. o tym, że jeden z czujników wykrył ruch w mieszkaniu.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest także zaaranżowanie sekwencji działań. Co to oznacza? Chodzi o to, że odpowiednie urządzenia można zaprogramować w taki sposób, by np. samoczynnie zwiększały lub zmniejszały temperaturę w pomieszczeniach o danej godzinie, włączały lub wyłączały światło i sprzęty elektryczne czy odsłaniały lub zasłaniały okna roletami o określonej porze. To sprawia, że nie tylko będziemy musieli mniej rzeczy wykonywać samemu, lecz również zaoszczędzimy energię.