Do najchętniej wybieranych obecnie urządzeń grzewczych zalicza się pompa ciepła. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które jest w stanie zastąpić konwencjonalne źródła energii termicznej np. dla domów jednorodzinnych. Kluczową kwestią w kontekście osiągnięcia pożądanej efektywności instalacji i niskich kosztów jej utrzymania jest wykonanie projektu i poprawny montaż wszystkich elementów układu. Poznaj ofertę Eco Instal w tym zakresie!

O czym należy pamiętać, wybierając pompę ciepła dla domu?

Przed zakupem wspomnianego urządzenia grzewczego istotne jest, by dopasować go do charakterystyki planowanej eksploatacji. Opisywane pompy ciepła to sprzęt, który sprawdza się najlepiej w obiektach energooszczędnych i pasywnych. Przy wykorzystaniu materiałów o niskiej izolacyjności termicznej i akustycznej, efektywność w kontekście dostarczania energii jest gorsza, o czym trzeba pamiętać. Warto też mieć na uwadze możliwość podłączenia pompy ciepła do istniejącego już układu grzewczego.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Eco Instal, którzy zajmują się montażem tego typu urządzeń, kluczową kwestią jest moc wybranego modelu. Nie może być ona zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie konsultacji w tym zakresie. Trzeba ponadto dopasować typ pompy ciepła m.in. do istniejących warunków terenowych i atmosferycznych. W Polsce najczęściej wykorzystuje się urządzenia tego typu, dla których źródłem energii jest grunt. Popularność zyskują jednak również egzemplarze powietrzne oraz wodne, dlatego ważne jest, by wybrać w tym wypadku właściwie, w czym pomogą eksperci z Eco Instal.

Montaż pompy ciepła – czy można go wykonać samemu?

Podstawową kwestią przy podejmowaniu decyzji o zainstalowaniu wspomnianego urządzenia grzewczego jest zatem przeanalizowanie charakterystyki budynku i miejsca, w którym jest on zlokalizowany. Należy ponadto dysponować wiedzą z zakresu specyfikacji technicznej pomp ciepła oraz dostępności ich poszczególnych modeli. Samo zainstalowanie nowoczesnego źródła energii to równie skomplikowane zadanie. Niezbędne jest poprawne umieszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, a także ich skalibrowanie.

Pierwsze uruchomienie po montażu pompy ciepła powinno być wykonane poprawnie, co także wymaga odpowiednich kompetencji. Warto przy tym pamiętać, że samo urządzenie nie jest jedynym elementem układu odpowiadającego za regulowanie temperatury w pomieszczeniach w domu. Połączenie ze sobą wszystkich części należy do niełatwych czynności, podobnie jak odczytanie parametrów pracy gotowej instalacji. Wszystko to sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie montażu pompy ciepła fachowcom z firmy Eco Instal.