Montaż paneli fotowoltaicznych na domu jednorodzinnym

Materiał partnera
2019-05-29

Obecnie wielu inwestorów dąży do tego, aby ich domy charakteryzowały się doskonałymi parametrami pod każdym względem. Zarówno jeżeli chodzi o termodynamikę obiektu, jak i jego energooszczędność. Jako że ostatnimi czasy znacznie wzrosła świadomość społeczna, dotycząca ekologii, ogromnym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się odnawialne źródła energii, ze szczególnym uwzględnieniem Słońca. Co warto wiedzieć na ten temat i czy montaż paneli rzeczywiście jest ekonomiczny?

Czy panele fotowoltaiczne są drogie?

Jako że aspekt cenowy zawsze potrafi wywołać sporo kontrowersji, zacząć należy od tego, że są produkty, przy których wyborze powinno się kierować kryterium najniższych kosztów, a są też takie, przy których całkowicie traci on znaczenie. W przypadku paneli fotowoltaicznych nie powinno mówić się o wydatkach samych w sobie. Wszelkie koszty należy traktować w kategoriach inwestycji, która na pewno szybko się zwróci. Nie nastąpi to oczywiście w ciągu roku, czy dwóch lat, ale można być spokojnym o właściwe ulokowanie swoich oszczędności. No dobrze, ale ile kosztuje cały system? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Niemniej jednak, w zależności od zapotrzebowania energetycznego konkretnego obiektu, koszt oscylował będzie w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ogromnym plusem zamontowania paneli fotowoltaicznych jest całkowita niezależność w stosunku do sprzedawców prądu, którym przede wszystkim, nie trzeba płacić żadnych rachunków. Panele to poważna inwestycja, dlatego przy ich wyborze warto kierować się najwyższą jakością. A taką są w stanie zapewnić jedynie najlepsi dystrybutorzy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Ekotechnika, która dzięki setkom zrealizowanych zleceń zdążyła sobie wyrobić pozycję jednego z najbardziej rzetelnych sprzedawców i wykonawców w skali całego kraju. Co jeszcze warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?

Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się oczywiście na dachach domów jednorodzinnych. Najlepiej, jeżeli są one usytuowane na stronie najbardziej nasłonecznionej, czyli południowej. Warto wziąć ten fakt pod uwagę podczas wyboru projektu domu lub zwrócić na to uwagę architektowi, gdy projekt przygotowywany jest indywidualnie. Montaż paneli jest całkowicie bezinwazyjny dla pokrycia dachowego, dlatego wszyscy ci, którzy się o to obawiali, nie mają się kompletnie czym martwić. Często zadawanym pytaniem jest to, dotyczące wytrzymałości mechanicznej paneli fotowoltaicznych.

Są one oczywiście wykonywane z najtrwalszych obecnie dostępnych materiałów. Nie trzeba również przejmować się kwestią ich częstego czyszczenia, ponieważ panele wyposażone są w ochronne powłoki samoczyszczące, które znacznie ułatwiają odprowadzenie pyłów i osadów. Nie oznacza to, że nie trzeba robić nic. Aby zapewnić panelom jak najdłuższą eksploatację, warto przynajmniej raz do roku dokonać ich serwisu.

Opracowanie artykułu:

Ekotechnika Piotr Pilarski

ul. Luba 59A, 42-221 Częstochowa śląskie
e-mail
telefon