Na fundamencie opiera się cała konstrukcja domu. Dobrze wykonany stanowi gwarancję trwałości budynku. Sama budowa fundamentu nie jest zbyt skomplikowana, ale i tu mogą przydarzyć się jakieś błędy. Zdecydowanie lepiej ich uniknąć, bo w przyszłości mogą być źródłem wielu problemów, takich jak przesiąkanie wody przez podłogę, a nawet pękanie ścian. Bazując na doświadczeniach firmy budowlanej Tip-Top, doradzamy jak wykonać solidne fundamenty.

Badania warunków gruntowych i hydrologicznych

Przy projektowaniu domu trzeba wziąć pod uwagę wyniki badań geotechnicznych podłoża. Na ich podstawie zostanie dobrany odpowiedni sposób posadowienia budynku oraz metoda zaizolowania fundamentów. Dzięki temu konstrukcja będzie dopasowana do lokalnych warunków gruntowych. Najlepszym podłożem pod fundament jest twardy kamienisty lub żwirowy grunt. Na przeciwległym biegunie znajdzie się glina, na której dom może osiadać nawet przez kilka lat.

Głębokość przemarzania ziemi

To jak głęboko zostanie wylany fundament, uzależnione jest również od lokalnego klimatu, a dokładniej od głębokości przemarzania ziemi. Woda podczas zamarzania zawsze zwiększa swoją objętość, więc wilgotne cząsteczki gruntu napierają na beton. Dlatego stworzono specjalną mapkę Polski z podziałem na 4 strefy o różnej głębokości zamarzania ziemi. Przy budowie domu wystarczy wziąć pod uwagę te wytyczne i wtedy mamy pewność, że fundament zostanie dobrze usadowiony.

Wylewanie betonu

Jeżeli zastosujemy beton towarowy to mieszanka przeznaczona na fundament musi być wcześniej dobrze zagęszczona poprzez zawibrowanie. Jak podkreśla specjalista z przedsiębiorstwa budowlanego Tip-Top Kompleksowe usługi budowlane Wojciech Pakalski:

Materiał o odpowiedniej konsystencji bez problemu wypełni wszystkie przestrzenie w szalunkach i między zbrojeniami. Zbyt duża gęstość betonu może zaś doprowadzić do pustych przestrzeni między prętami zbrojeniowymi, co niekorzystnie przełoży się na trwałość tej konstrukcji. Nie można też dopuścić do powstania pęknięć w schnącym betonie. Dlatego wylany beton należy przez tydzień polewać wodą.

Zbrojenie fundamentów

O wytrzymałości fundamentów decyduje w dużym stopniu zbrojenie. Pręty nie mogą być skorodowane ani zatłuszczone. Istotne jest także prawidłowe rozmieszczenie zbrojenia oraz sposób jego połączenia. Należy pamiętać o zachowaniu ciągłości zbrojenia. W narożnikach nie zapominajmy o zastosowaniu prętów wygiętych w kształcie litery L.