Budowa własnego domu to życiowa inwestycja, do której realizacji dąży wielu z nas. Przedsięwzięcie to składa się z wielu aspektów warunkowanych przez czynniki zarówno zależne jak i niezależne od inwestorów. O ile obecnie ciągle mamy na uwadze czynniki niezależne takie jak wzrost cen, brak materiałów i na przykład odległe terminy u firm budowlanych, o tyle ciężej jest nam wybiec myślami w daleką przyszłość, chłodno spojrzeć na realia dnia codziennego i nasz styl życia w odniesieniu do zamieszkiwanej przestrzeni. 

Ekscytacja związana z nowym przedsięwzięciem i budową swojego wymarzonego miejsca czasami sprawia, że podejmujemy decyzję, które w ostatecznym rozrachunku oferują nam przeskalowaną przestrzeń generującą uciążliwe koszty. Aby uniknąć tego typu rozczarować bardzo istotny jest kontakt z projektantem, który szczegółowo poznać potrzeby inwestora, a na ich podstawie zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Czego zatem oczekiwać i o czym warto wiedzieć?

Poszukiwanie odpowiedniego środowiska do życia

Podejmując decyzję o przeniesieniu się „na swoje” i wybór zabudowy jednorodzinnej, poszukiwania domu zazwyczaj rozpoczynamy od sprawnego rozeznania w tym, co oferuje rynek wtórny i pierwotny. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju obiekty. Do najpopularniejszych należą domy do przebudowy, domy gotowe do wprowadzenia się lub takie do lekkiej aranżacji, nowo powstałe budynki oferowane przez deweloperów i wiele innych. Na tym etapie czasami rozglądamy się również za działką, snując marzenia o idealnych przestrzeniach. 

Kiedy już decydujemy się na zakup tej wymarzonej parceli, zdarza się, że nie jesteśmy przygotowani na kompromisy uwarunkowane charakterem i położeniem działki. Wizja tego jak chcemy ją zagospodarować zderza się z realiami, takimi jak warunki zabudowy lub rosnące koszty materiałów i wyposażenia. Mimo, że zakup samej parceli jest bardzo wczesnym etapem inwestycji, przed samym zakupem można skonsultować się z wybranym projektantem w celu przeprowadzenia wizji terenu i oceny lokalizacji. Już w trakcie wizyty na danej parceli projektant, znając nasze oczekiwania i potrzeby, będzie mógł zaproponować słowny szkic obiektu dopasowany do nas i do miejsca. Tego typu konsultacja może pomóc uniknąć kupna działki źle nasłonecznionej, nadmiernie wystawionej na niepożądane czynniki środowiskowe lub po prostu nie odpowiadającej wizji i sposobu życia inwestorów.

Współpraca z projektantem i pracownią architektoniczną

Decydując się na wybór określonej pracowni i zespołu projektantów oraz architektów należy mieć na uwadze, że współpraca potrwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Po stronie inwestorów leży zatem decyzja, czy wybrana pracownia jest tą, z którą czują, że mogą stworzyć dom swoich marzeń.

Po zapoznaniu się z tym, co oferuje nam rynek i decyzji o realizacji własnego pomysłu na wybranej parceli, zacieśnienie współpracy z biurem architektonicznym to kolejny krok w kierunku budowy swoich wymarzonych „4-ch kątów”. Zazwyczaj mamy już wtedy jakieś wyobrażenie odnośnie tego jak chcemy mieszkać. Warto jednak zauważyć, że na samym początku praca projektanta nie będzie skupiona na stworzeniu szkicu budynku, ale będzie obejmowała znacznie bardziej złożone działania na pograniczu psycholog i socjologii. Do tych zaliczamy między innymi szczegółowy wywiad z inwestorem na temat przyzwyczajeń, potrzeb i oczekiwań co do środowiska życia. Umiejętnie przeprowadzone konsultacje, poza wyłonieniem wymarzonego miejsca, pozwolą na wybór ergonomicznej i komfortowej przestrzeni, odpowiedniej ilości pomieszczeń i pięter, ustawienie docelowej bryły względem stron świata i ruchu słońca oraz zaproponowanie rozwiązań ogrodu adekwatnego do deklarowanego zaangażowania inwestorów.

Należy liczyć się z tym, że rozmowa z projektantem i analiza wszystkich aspektów, mogą całkowicie zmienić nasze wyobrażenia co do przyszłego domu. Możliwe, że nasza początkowo wymarzona przestrzeń dopiero po odpowiednim zredukowaniu stanie się tą idealną, najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb. 

Projektowanie i budowa domu  

W trakcie procesu projektowego spotkamy się z wieloma jego składowymi. Zostaną zaproponowane moodboardy, widoki ścian, rysunki techniczne o różnym stopniu zaawansowania, przekroje, propozycje rozwiązań określonych przestrzeni, modele 3D i wizualizacje samego domu, a niekiedy również wnętrz. Sama pracownia będzie odpowiedzialna za przygotowanie odpowiednich dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. 

Trzeba mieć na uwadze, że sam proces budowy będzie wymagał pojawienia się specjalistów z różnych branż, którzy będą w stanie ocenić wykonywane prace i zweryfikować je z obowiązującymi standardami technicznymi, tak by inwestycja nie posiadała żadnych ukrytych wad i cieszyła inwestorów przez długie lata. Podczas całego procesu zalecany jest zatem nadzór autorski nad inwestycją i ścisła współpraca z koordynatorem przedsięwzięcia, który od początku pomoże nam w organizacji pracy nad naszym wymarzonym domem. 

Nadzorowanie prac projektowych - DSIS - Design Studio Iwona Sidło

Pracownia projektowa DSIS oferuje nie tylko projektowanie i aranżacje przestrzeni, ale przede wszystkim koordynowanie i nadzór prac projektowych. Usługi te kierowane są zarówno do inwestorów indywidualnych jak i pracowni projektowych w rejonie Trójmiasta, Kaszub i okolic. Na swoim koncie, projektantka posiada koordynowanie prac wykończeniowych i aranżacyjnych na terenie całej Polski, jak i w rejonie Lazurowego Wybrzeża. 

Dokładny nadzór prac budowlanych gwarantuje spokój inwestorów i kontrolę, czy wykonywane na placu budowy czynności są zgodne z założeniami projektów architektonicznych. W ramach wykonywanych obowiązków projektantka jest w stałym kontakcie z podwykonawcami, zajmuje się koordynacją zamówień produktów budowlanych jak i wszystkich elementów wyposażenia wnętrz i ogrodów. Podczas całego procesu projektantka bierze na siebie odpowiedzialność opiekunki inwestycji aż do jej ostatecznego odbioru poprzedzonego pracami porządkowymi.