Basen ogrodowy to doskonałe uzupełnienie architektury zewnętrznej na prywatnej posesji. Sztuczny zbiornik wodny świetnie sprawdza się na letnie dni, kiedy zabawa w wodzie zapewnia jednocześnie odpoczynek i odprężenie. Przygotowanie basenu ogrodowego nie jest jednak łatwym zadaniem, dlatego powinni się tym zająć fachowcy. W jaki sposób wykonują oni tego typu konstrukcje w ogrodach swoich klientów?

Gdzie powinien znajdować się przydomowy basen?

Lokalizacja basenu ogrodowego jest jednym z kluczowych czynników przy jego budowie. Na terenie znajdującym się za domem dobrze jest znaleźć miejsce, które będzie odpowiednio nasłonecznione. Sprawi to, że woda w sezonie letnim będzie cieplejsza i tym samym przyjemniejsza dla użytkowników. Basen nie powinien być też zbytnio oddalony od domu. Pozwoli to obniżyć koszty budowy związane z przedłużeniem instalacji wodnej. Ta jest niezbędna do właściwego korzystania z basenu ogrodowego.

Po przygotowaniu wykopu, którego wykonanie oznacza konieczność realizacji robót ziemnych, w powstałej budowli ziemnej umieszcza się tzw. przyłącza techniczne. To właśnie one odpowiedzialne są za odpowiednie funkcjonowanie basenu ogrodowego. Przyłączem technicznym określa się zarówno samo ujęcie wody, jak i wszelkie dodatkowe elementy wspomagające użytkowanie basenu. To m.in. systemy odpowiedzialne za uzdatnianie wody oraz jej podgrzewanie, a także doprowadzenie instalacji elektrycznej potrzebnej do ich uruchomienia.

Czy zbudowanie ogrodowego basenu jest kosztowne?

Koszty robót ziemnych oraz wykonania samego basenu ogrodowego wcale nie muszą stanowić wielkiego obciążenia dla inwestora. Nie są to bowiem skomplikowane czynności, które dla posiadających doświadczenie i niezbędne umiejętności fachowców nie stanowią problemu w realizacji. Weko Grzegorz Pęczak to jedna z firm, która zakładaniem przydomowych basenów zajmuje się od wielu lat, gwarantując pełen profesjonalizm przy wykonywaniu powierzonych zleceń.

Należy przy tym pamiętać, że im większa powierzchnia basenu, tym wyższe koszty jego zarówno budowy, jak i utrzymania. Kluczowa okazuje się w tym zakresie ilość wody, jaka jest potrzebna do napełnienia ogrodowego basenu. Sporym obciążeniem finansowym może okazać się dla inwestora także jej podgrzanie. Powierzenie budowy basenu specjalistom pomoże w dobraniu optymalnych rozwiązań, które z kolei przełożą się na obniżenie kosztów utrzymania tego elementu architektury zewnętrznej posesji. Dzięki usługom tego typu basen staje się przystępnym rozwiązaniem niemal dla każdego właściciela domu jednorodzinnego!