Stosowanie chłodniczych osuszaczy powietrza ma na celu usunięcie pary wodnej z powietrza z wykorzystaniem zjawiska sprężania. Nawet najlepsze modele tego typu sprzętów muszą mieć zapewnione odpowiednie mechanizmy wspomagające, aby zachować długotrwałość i najwyższych standardów działanie. Dowiedz się więcej na temat chłodniczych osuszaczy powietrza w poniższym artykule.

Zalety stosowania chłodniczych osuszaczy powietrza

Na początku warto zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle trzeba osuszać powietrze? Otóż, para wodna to jeden z podstawowych składników znajdujących się w nim. Pod wpływem, różnych czynników wilgotność powietrza może sięgać do poziomu wynoszącego nawet 30-65 %. Jest to niebezpieczna dla maszyn sprężających sytuacja mogąca doprowadzić do poważnych awarii, a także rozwoju groźnych drobnoustrojów. Jak to się dzieje? W trakcie sprężania wilgoć przedostaje się do układu pneumatycznego, co powoduje jego korodowanie, a to oznacza większy współczynnik tarcia i szybsze ubywanie smaru. W tym momencie na scenę wkracza chłodniczy osuszacz powietrza, który posiada szereg filtrów eliminujących nadmiar cząsteczek wody. Dzięki temu sprężarka działa sprawniej, wydajniej i bardziej ekologicznie.

Jak dokładnie działa chłodniczy osuszacz powietrza?

Chłodniczy osuszacz powietrza składa się ze sprężarkowego układu chłodniczego umożliwiającego kondensację pary wodnej, która ma na celu redukcję zawartości pary wodnej w powietrzu. W samym centrum tego układu znajduje się sprężarka, która jak sama nazwa wskazuje, spręża i tłoczy chłodnicze elementy, co sprawia, że powoduje przepływ układu. Następnie mamy do czynienia ze wzrostem ciśnienia oraz temperatury. Sprężony czynnik w stanie gazowym zostaje odtransportowany rurociągiem do skraplacza, gdzie zostaje ochłodzony. Później wymiennik ciepła odbiera ciepło z czynnika, a ten z kolei pod wpływem działania ciśnienia oraz spadku temperatury skrapla się do stanu cieczy, przepływając przez filtr odwadniający.

Ewentualna para wodna również zostaje pochłonięta. Ciecz natomiast zostaje odprowadzona do kapilary lub zaworu rozprężonego mającego duże opory przepływu. Różnica ciśnień doprowadza do rozprężenia i odparowania cieczy w parowniku, czemu towarzyszy spadek ciśnienia i temperatury, a także oddanie ciepła czynnikowi. Nadmiar wilgoci zostaje wykroplony na ściankach parownika, a rozprężony czynnik ponownie uruchamia się i cały cykl zaczyna się od nowa. Warto pamiętać, że jeśli tego typu sprzęt ulegnie awarii lub zepsuciu, to warto zgłosić się do sprawdzonej firmy Elkompres Bis FHU Hanna Szłapka zajmującej się m.in. sprzedażą oraz serwisowaniem sprężarek, kompresorów i chłodniczych osuszaczy powietrza.