Zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego czy lokalu o różnym charakterze zawsze zmusza nas do dokonania pewnych zmian, który wydają się nam korzystne tylko i wyłącznie z naszego punktu widzenia. Z punktu widzenia osób, które będą użytkować dany lokal, które mają rozmaite potrzeby życiowe, pracownicze, zadaniowe. Zależnie od rodzaju projektu lokalu, będziemy poddawać go także i adaptacji, która wymaga od niego spełnienia innych, specyficznych, prawnych wymagań. Adaptacji lokalu, które pozwolą nam na prawidłowe funkcjonowanie w danej przestrzeni. Każdy z nas ma również i inne wymagania, inne potrzeby do zaspokojenia, każda rodzina i firma różnią się od siebie, każdy potrzebuje także innych funkcjonalności.

Adaptacja projektu

Jest ona konieczna w celu spełnienia wszelkich formalności prawnych, bez których nie jest możliwe rozpoczęcie prac budowlanych. Jak mówi architekt z firmy Tesart Teresy Rokickiej, dotyczy ona projektów, które nie zostały wykonane na zlecenie, a jedynie zakupione przez klienta. Takich, które nie zostały wykonane z uwzględnieniem specyficznych wymiarów działki i warunków gruntowych. Adaptacji podlegają więc wszelkie projekty niewykonane na specjalne zamówienie odbiorcy.

Pod adaptację projektową podlegają przede wszystkim wszelkie zmiany dokonane w projekcie na życzenie klienta oraz wszelkiego rodzaju przyłącza, czy drogi dojazdowe. Zadaniem architekta, który podejmuje się tego wyzwania, jest więc dokładne ustalenie miejsca budowy danego projektu, naniesienie planów na mapki i ustalenie wszystkich miejsc podłączenia mediów, wywozu nieczystości, dróg dojazdowych itp. Jego zadanie w szczególności polega także na:

  • sprawdzenie zgodności i dostosowanie projektu architektonicznego do planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy,
  • wykonanie projektu zagospodarowania terenu uwzględniającego projekt lokalu,
  • dostosowanie instalacji wewnętrznych i przyłączy do warunków miejscowych,
  • naniesienie na projekt zmian lub wykonanie rysunków zamiennych.

Także dokonanie analizy, interpretacji i zmian w projekcie, uwzględniając panujące warunki gruntowe, także spełnienie wszelkich wymagań prawnych oraz przejęcie odpowiedzialności nad danym projektem.

Funkcjonalności do spełnienia

Każdy projekt może zostać dostosowany także do wyjątkowych wymagań inwestora. Dla jednych ważną funkcją, jaką ma spełniać np. dom rodzinny i niektóre z jego pomieszczeń może być zagospodarowanie większej przestrzeni na garderobę, na obuwie, wyodrębnienie w niej miejsca do prasowania, czy składowania. Stworzenie możliwości zabudowy wielkiej szafy na całą długość ściany, tak by w jednym miejscu pomieścić wszystkie dopiero co wyprane i wyprasowane ubrania. Inni będą poszukiwać przestronnego garażu, w którym zmieści się drugi pojazd. Kolejni będą mieć jeszcze inne wymagania dotyczące wielu funkcjonalności ich pomieszczeń. Nie tylko w domach rodzinnych, ale i w firmach, gdzie np. zaprojektujemy duże pomieszczenie, w którym umieścimy dziesiątki stanowisk komputerowych, albo stworzymy więcej przestrzeni życiowej dla wykwalifikowanych designerów oraz wstawimy im, poza sprzętem komputerowym, także i stoły kreślarskie, przydatne np. w pracy architektów, lub przestrzeń do wykonywania błyskawicznych szkiców, mockapów, które potem będą wykorzystywane na różne sposoby. To wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych wyjątkowych preferencji.

Adaptacja architektoniczna musi spełniać wszelkie normy prawne i dostosować się do wymaganych prawem procedur. Jest jednak w stanie spełnić także wyjątkowe wymagania odbiorcy, który w wielu przypadkach we współpracy z architektem jest w stanie stworzyć swój wymarzony projekt. Decydując się na małe zmiany w projekcie, jesteśmy w stanie wiele zaoszczędzić, dokonując adaptacji zakupionego projektu. Gdy pragniemy wszystko mieć po swojemu, czasem lepiej jest skorzystać od razu z usług architekta, który stworzy dla nas własny i wyjątkowy projekt lokalu.