czas czytania: 2 min materiał partnera

Na czym polega piaskowanie metali?

piaskowanie

Konstrukcje metalowe, furtki czy też ogrodzenie, wymagają okresowej renowacji, która pozwoli na zachowanie trwałości oraz atrakcyjności przez długie lata. Wbrew pozorom, powłoka antykorozyjna nie sprawi, że uda nam się całkowicie i skutecznie pozbyć rdzy. Najlepszą na przywrócenie świeżości metodą jest piaskowanie. Czym ona jest i na czym właściwie polega? Dowiedz się!

Piaskowanie - czym jest?

Piaskowanie jest procesem technologicznym, który polega przede wszystkim na czyszczeniu oraz kształtowaniu powierzchni. Do tego procesu używa się materiału ściernego w strumieniu sprężonej cieczy bądź powietrza. Nie bez powodu proces ten nazywamy piaskowaniem. Odbywa się on przy użyciu piasku, szkła, żużla, metalu, śrutu - w zależności od potrzeb. Proces jakim jest piaskowanie idealnie radzi sobie z trudno dostępnymi miejscami, takimi jak zagłębienia, zgięcia czy nierówności. Struktura, jaką otrzymujemy po tym procesie, idealnie nadaje się do malowania. Przy stosowaniu metody piaskowania, niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad BHP. Każda osoba, która dokonuje tego procesu, zobowiązana jest do przejścia szkoleń z tego zakresu. Niezbędne jest także specjalistyczne ubranie ochronne oraz kas, które jednocześnie zapewniają dostęp świeżego powietrza do oddychania. Podczas piaskowania wytwarza się pył, który jest niebezpieczny. Może bowiem przedostać się do płuc. Wówczas istnieje ryzyko rozwoju chorób pylicznych, których z pewnością każdy z nas chciałby uniknąć.

Jak przebiega ten proces?

Wykonanie tego procesu wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, który umożliwi nam oczyszczenie powierzchni metalowych. Oprócz strumienia cieczy oraz elementu ściernego, używa się do tego procesu także piaskarkę. Działa ona z dużą prędkością oraz oczyszcza metal ze zmian korozyjnych oraz wszelkich zanieczyszczeń, co pozwala na uzyskanie efektu, na który czekaliśmy. Jeśli nasze ogrodzenie czy jakaś konstrukcja metalowa wypełnia się rdzą i potrzebuje renowacji, powinniśmy wówczas skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Cypis-Work Krzysztof Kurpis, której specjalizacją jest piaskowanie. Będziemy mieć wtedy pewność, że wszystko zostanie wykonane w odpowiedni sposób, a dana konstrukcja będzie cieszyć się trwałością i atrakcyjnością przez długi czas.

Efekty piaskowania

Piaskowanie stanowi procedurę, która pozwala nam na pozbycie się starych powłok z powierzchni danej konstrukcji oraz na dokładne jej oczyszczenie, bez ryzyka uszkodzenia struktury opracowywanego elementu. Efekty widoczne są od razu po procesie. Są nimi:

  • ujednolicenie struktury,
  • wyrównanie powierzchni,
  • usunięcie korozji,
  • wygładzenie odstających części,
  • poprawa ogólnego wyglądu,
  • poprawa ogólnej trwałości.