Piaskowanie stali to specjalny zabieg, który ma na celu zniwelowanie wszelkich uszczerbków. Efekt tego typu techniki można porównać do szlifowania. Oczyszczona powierzchnia jest wyrównana oraz otrzymuje odpowiednią szorstkość, dzięki czemu bez problemu można ją potem pomalować proszkowo. Sprawdź, co warto wiedzieć o piaskowaniu stali i jakie ta metoda ma zalety.

Piaskowanie stali, czyli co?

Piaskowanie jest procedurą, która polega na oczyszczeniu powierzchni przy użyciu materiałów ściernych pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub pyłu. Mogą one mieć różną granulację, odpowiednio dobraną do oczyszczanego tworzywa.

W procesie piaskowania, oprócz piasku, stosuje się także rozdrobnione szkło, żużel, śrut, suchy lód lub niekiedy łupiny orzechów. Z uwagi na wytwarzane ciśnienie, nie ma możliwości, by uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Piaskowanie świetnie radzi sobie również ze skomplikowanymi elementami, takimi jak chociażby w ogrodzeniach. Oczywiście istotne jest, aby do wykonania tego zabiegu wybrać odpowiednią, doświadczoną firmę. W powiecie gostyńskim warto skorzystać z usług przedsiębiorstwa Mobilne Usługi Sodowanie i Piaskowanie Binmat Mateusz Biniasz.

Jakie są zalety piaskowania?

Warto najpierw poznać etapy piaskowania stali. Pierwszym jest likwidacja starych powłok oraz zanieczyszczeń. Następnie wyrównuje się i ujednolica powierzchnię, a na samym końcu nadaje się jej chropowatości. Dzięki tej metodzie można przede wszystkim skutecznie wyeliminować rdzę, nawet z najtrudniej dostępnych zakamarków.

Dużą zaletą piaskowania jest zabezpieczenie stali przed korozją oraz możliwość renowacji elementów. Jest to szczególnie ważne, gdy ich wymiana wiąże się z dużym wydatkiem albo części zamienne nie są nigdzie dostępne. Piaskowanie jest dokładne oraz szybkie i daje satysfakcjonujące efekty. Co więcej, metoda ta połączona z malowaniem proszkowym sprawia, że można otrzymać praktycznie nowy produkt, ale o znacznie większej trwałości, niż po samodzielnym czyszczeniu.