Obecnie bardzo ważna jest minimalizacja strat cieplnych, więc Polacy coraz chętniej decydują się na docieplanie domów, renowację i naprawę starych elewacji.  Jeżeli te wszystkie prace zostaną prawidłowo wykonane, to znacząco zmniejszą się koszty rocznego ogrzewania. W naszym artykule podamy Ci kilka cennych wskazówek jak to wszystko zrobić i nie zwariować.

Czyszczenie elewacji i usuwanie pleśni

Zacznijmy od czyszczenia. Zabrudzony tynk można łatwo umyć  i pomalować. Wystarczą do tego woda pod ciśnieniem i środek do mycia fasad. W przypadku pleśni czy glonów sprawa jest bardziej skomplikowana. W takich przypadkach należy zakupić specjalny, chemiczny środek do usuwania ich i cały proces mycia przeprowadzić ręcznie, przy użyciu specjalnej szczotki, która nie rysuje ścian. Po obu zabiegach trzeba spłukać ściany czystą wodą i warto pomalować je impregnatem, który ochroni tynki przed ponownym pojawieniem się mikroorganizmów.

Malowanie elewacji i naprawa tynku

Proces odnawiania tynku należy wykonać, gdy na starym widzimy liczne przebarwienia, zabrudzenia  lub kolor jest wyblakły. Jeżeli zauważymy łuszczącą się farbę, to powinniśmy zdrapać stare płaty farby i pomalować powierzchnię specjalnymi preparatami gruntującymi. Jednak zanim do tego przejdziemy, należy przyjrzeć się budynkowi i sprawdzić, czy występują na tynku tradycyjnym pęknięcia, dziury lub odspojenia. Płaskie pęknięcia wystarczy zaszpachlować, a głębokie poszerzyć, oczyścić i zagruntować. Natomiast odspojenia trzeba skuć, zagruntować podłoże i wypełnić dziury tym samym rodzajem tynku, który był wcześniej położonym na ścianie.

Skuwanie tynku

Czasami może się okazać, że ocieplenie budynku i siatka są całkowicie zniszczone. W takich sytuacjach należy wszystko skuć, wykonać nową warstwę ocieplenia i przeprowadzić proces tynkowania od zera. Pamiętajmy, że o  ile proste prace tj. czyszczenie czy malowanie elewacji możemy zrobić sami, to te poważniejsze związane z konserwacją ocieplenia i tynkowaniem, należy zostawić profesjonalistom. Firmą, która specjalizuje się w montażu elewacji, jest "M-Bud". Zatrudnieni tam pracownicy doskonale wiedzą, że ta reprezentatywna część budynku, powinna zostać wykonana niezwykle estetycznie i starannie. Nawet jeśli marzysz o elewacji z klinkieru, to śmiało możesz zgłosić się do nich o pomoc. Co więcej, poza robotami elewacyjnymi zajmują się również murowaniem, montażem okien i drzwi, systemów aluminiowych kafelkowaniem oraz robotami ziemnymi. Wszystkie świadczone przez nich usługi są na wysokim poziomie, wykonywane w terminie i atrakcyjnej cenie.