czas czytania: 3 min materiał partnera

Na czym polega renowacja obrazów?

renowacja

Renowacja obrazów polega na zabezpieczaniu ich przed postępującą degradacją oraz na przywracaniu im wartości artystycznych i estetycznych. Do pracowni konserwatorstwa sztuki, dzisiaj przybywają nie tylko włodarze parafii, czy muzeów, a także pałacyków, ale także liczni klienci indywidualni. Wielokrotnie w naszych domach, na strychach, w piwnicach, czy też na ścianach, skrywają się prawdziwe malarskie perełki, liczące sobie nawet kilkaset lat. W takich przypadkach wielokrotnie dane obrazy, wymagają renowacji. Dowiedz się, jakie działania przeprowadzane są przez konserwatorów sztuki.

Oczyszczanie obrazów i uzupełnianie ubytków warstwy malarskiej

Wielokrotnie obrazy płócienne, czy też te wykonywane na drewnie, lub na tynkach i murze, wraz ze swoim wiekiem tracą niezwykłą głębie oraz wielobarwność. Czasami zakres zabrudzenia jest tak duży, że cały malunek ciemnieje do tego stopnia, że ciężko dostrzec na pierwszy rzut oka wszystkie figury, które go tworzą. To wtedy jednym z działań renowacyjnych, jest profesjonalne oczyszczanie. Jest to proces wymagający niebywałej precyzji, ale efekty wielokrotnie są nieziemskie. Z obrazów usuwane są skutki zawilgoceń, odymienia, czy innego rodzaju zabrudzeń, często odsłaniając ich prawdziwe piękne!

Uszczegóławiając, warto wiedzieć, że stare obrazy czyści się przede wszystkim z brudu. Ponadto stosuje się regenerację pociemniałych i zaślepionych werniksów. Czasem werniks jest tak zdegradowany, że należy go usunąć i nałożyć nowy. Obrazy uprzednio konserwowane posiadają często niefachowe retusze warstwy malarskiej, które niejednokrotnie częściowo zakrywają oryginalną warstwę malarską. Takie retusze usuwa się z obrazu, a wszelkie ubytki warstwy malarskiej uzupełnia się dokładnie w ich granicach.

Regeneracja warstwy malarskiej

Niekiedy samo oczyszczanie, a następnie zakonserwowanie i zaimpregnowanie, nie wystarczają. Stare obrazy wielokrotnie tracą głębię swojego pierwotnego koloru, czy też tracą elementy farby, która „odkleja” się od powierzchni, na której jest nanoszona. To wtedy konserwator sztuki przechodzi do działania zwanego regeneracją warstwy malarskiej. Dobór farb i innych specyfików, nie jest wtedy przypadkowy, a dany konserwator musi posiadać odpowiednie uprawnienia oraz przede wszystkim talent artystycznych.

Wzmacnianie podłoża, na którym namalowano obraz

Zabieg ten polega na wykonaniu impregnacji podłoża. Czasem podłoże płócienne jest tak zniszczone, że należy je wzmocnić doklejając do odwrocia drugie płótno. Taki zabieg nazywa się dublowaniem. Wymaga ono niesamowitej precyzji.

Złocenie i odnawianie ram

Często cenne obrazy, wymagają również renowacji ram. Ich naprawy podobnie, jak odtwarzanie uszkodzonych fragmentów samego malunku, nie są łatwe. Czasem należy dokonać działań, pozwalających na odtworzenie pękniętych obramowań. Wielokrotnie zaś wystarczy przejść do oczyszczenia, pozłocenia, a także zakonserwowania. „Nowa” rama obrazu, wielokrotnie nadaje mu dawnej świetności! Zabieg odnawiający ramę polega na wzmocnieniu konstrukcji ramy, impregnacji, uzupełnieniu ubytków warstwy drewna, uzupełnieniu ubytków ornamentów, a także na wspomnianym uzupełnieniu ubytków pozłoty.

Reprodukcje i rekonstrukcje

Zdarza się, że na obrazie jest tak dużo rozległych ubytków, że niektóre fragmenty trzeba namalować na nowo, żeby przywrócić wartości estetyczne malowidłu. Takie działania konserwatorskie nazywamy rekonstrukcjami. Reprodukcje zaś to malowanie danego działa od nowa, na nowym płótnie, czy drewnie, co przez sprawnych konserwatorów i artystów jest wykonywane z taką precyzją, iż nie da się odróżnić na pierwszy rzut oka dwóch dzieł: oryginału oraz duplikatu. Warto bowiem wiedzieć, że konserwatorzy, przy ich tworzeniu, starają się dokładnie odtworzyć sposób malowania…

Niezwykłymi konserwacjami obrazów wyróżnia się mgr Elżbieta Bogdanowicz Konserwator dzieł sztuki. Z pracami p. Elżbiety można zapoznać się na stronie http://www.konserwacja.art.pl