Budowa domu to długotrwały i niełatwy proces. Wielu inwestorów ma obawy przed organizacją budowy, zakupem materiałów i pracami wykończeniowymi. Budowa domu pod klucz to usługa, która wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Pozwala na odbiór budynku w stanie praktycznie gotowym do zamieszkania. Sprawdź, na czym polega kompleksowa usługa budowy domu pod klucz i dlaczego warto z niej skorzystać.

Czym jest budowa domu pod klucz?

Decydując się na zlecenie budowy domu profesjonalistom, można wybrać budowę do stanu deweloperskiego lub budowę pod klucz. Pierwsza z możliwości oznacza, że w dniu odbioru budynku będą wykonane tynki wewnętrzne i zewnętrzne, drzwi, okna i parapety. Powinny być także zamontowane instalacje wewnętrzne. W przypadku budowy domu pod klucz inwestor odbiera budynek, do którego wystarczy wstawić meble i dekoracje, a będzie można się do niego wprowadzić.

Jakie prace wchodzą w zakres budowy domu pod klucz?

Warto zaznaczyć, że prawo nie reguluje jednoznacznej definicji „wykończenia pod klucz”, dlatego wiele zależy od firmy budowlanej, jej oferty oraz spersonalizowanych szczegółów umowy między inwestorem a wykonawcą. Przyjmuje się jednak, że w zakres budowy domu pod klucz powinny wejść:

  • prace z poprzednich etapów budowy (montaż okien i drzwi, instalacje, ocieplenia),

  • pomalowane ściany,

  • położone podłogi,

  • zainstalowana armatura łazienkowa,

  • zamontowane meble kuchenne.

Tak wykończony dom jest zdatny do użytku i można w nim zamieszkać. Należy jednak pamiętać, że zakres usługi może być mniejszy lub większy, dlatego najlepiej podejmować współpracę z firmami, których przedstawiciele są otwarci na potrzeby inwestora, i przed podpisaniem umowy omówić wszelkie szczegóły dotyczące stanu budynku oczekiwanego w dniu jego odbioru.

Czy budowa domu pod klucz to dobry wybór?

Mimo że usługa budowy domu pod klucz cieszy się coraz większą popularnością, zdania na jej temat wciąż są podzielone – niektórzy uważają, że jest to nieopłacalne. Wiele osób jednak twierdzi, że usługa jest najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla inwestorów niemających czasu lub po prostu doświadczenia pozwalającego na doglądanie budowy. Jeśli współpraca zostanie nawiązana z profesjonalną firmą budowlaną, taką jak Modernis Mariusza Marca w Boronicach, można mieć pewność, że budowę domu oddano w ręce specjalistów i nie trzeba się martwić o jej przebieg. Wielką zaletą usługi jest ciągłość prac – specjaliści zajmujący się różnymi etapami budowy przejdą do swoich zadań w odpowiednim czasie, a idealne zarządzanie sprawi, że nikt nie będzie sobie przeszkadzał.