Zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest wyburzenie obiektu budowlanego. Mowa tu przykładowo o starym budynku na działce, którą planujemy zakupić. Taki obiekt najczęściej trudno jest włączyć w projekt, a więc najlepszym rozwiązaniem staje się jego usunięcie. Jednak kwestia ta może być dla nas problematyczna – szczególnie, jeśli pierwszy raz mamy do czynienia z wyburzaniem budynku. Zapoznajmy się zatem z podstawowymi informacjami na temat tego procesu. Sprawdźmy, co na ten temat podpowiadają specjaliści z firmy "NIKO" Patryk Dzimiński
Wyburzenie a rozbiórka budynku
Te dwa pojęcia często są mylone, jednak reprezentują zupełnie różne procesy. likwidacji obiektu budowlanego. Rozbiórka najczęściej stosowana jest w przypadku niewielkich budynków lub gdy zależy nam na uniknięciu zniszczeń niektórych materiałów. To znacznie bardziej czasochłonne i kosztowne rozwiązanie, niż wyburzenie. Druga opcja prowadzi bowiem do całkowitego zniszczenia konstrukcji. To tańszy i szybszy proces, jednak niezbędne jest tu zastosowanie różnych specjalistycznych maszyn, takich jak koparki czy dźwigi.
Czy wyburzenie budynku wymaga pozwolenia?
Tak było jeszcze kilka lat temu. Obecnie sytuacja uległa zmianie, możemy więc wyróżnić sytuacje, kiedy wystarczające będzie zgłoszenie. Mowa tu o wyburzaniu obiektów budowlanych, które:
Mają wysokość poniżej 8 m i znajdują się w odległości od granic działki mniejszej niż połowa wysokości budynku;
Nie są objęte ochroną konserwatorską;
Nie zostały wpisane do rejestru zabytków;
Nie wymagały pozwolenia na budowę.
Zgłoszenie należy złożyć w Starostwie – tam wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 14 dni. Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu, możemy rozpocząć pracę. W przypadku, gdy opisane powyżej warunki nie zostaną spełnione, konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na wyburzenie obiektu budowlanego. Jego wydanie może zająć do 65 dni. Inaczej sprawa wygląda też w sytuacji, kiedy planujemy wyburzyć budynek wpisany do rejestru zabytków. Wówczas niezbędna będzie decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków o skreśleniu obiektu z listy.
Kto zajmuje się wyburzaniem budynków?
Istnieją firmy, które świadczą usługi wyburzeniowe. Dysponują one wówczas własnym profesjonalnym sprzętem, niezbędnym do przeprowadzenia tego procesu. Nie musimy zatem martwić się o przebieg prac, jeśli powierzymy go fachowcom – na przykład z firmy "NIKO" Patryk Dzimiński z Poznania. Koszt usługi zwykle uzależniony jest od m.in. objętości budynku, jego stanu czy też ilości materiałów, które pozostaną po wyburzeniu.
Firma "NIKO" Patryk Dzimiński specjalizuje się nie tylko w rozbiórkach i wyburzeniach, ale również w wykonywaniu prac ziemnych (m.in. wykopy i niwelacja terenu). Posiada wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt, który umożliwia wykonywanie prac, takich jak wykopy pod fundamenty, korytowanie pod drogi, chodniki oraz parkingi i hale. Zapraszamy do współpracy.