Brukarz pracuje przy robotach drogowych, to chyba wie każdy z nas. Jego praca jest ciężka fizycznie, dlatego też wymaga dobrego zdrowia i oczywiście siły. Osoba pracująca w tym zawodzie wykorzystuje także liczne narzędzia, które są tak naprawdę niezbędne. Nie każdy nadaje się na brukarza, ponieważ zawód ten wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się na czym dokładnie polega zawód brukarza, przeczytaj ten artykuł.

Co robi brukarz?

Brukarz jest pracownikiem zatrudnionym w przemyśle budowlanym,  a dokładniej w gałęzi drogownictwa. Brukarz jest odpowiedzialny za układanie nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, a także za jej naprawę i konserwację. Zajmuje się także rozbieraniem starej nawierzchni oraz przygotowaniem podłoża. Brukarz pracuje na zewnątrz, gdyż wszystkie podejmowane prace wykonywane są na miejscu budowy. Ten aspekt ma bardzo duże znaczenie, ponieważ przyjdzie mu pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych, często niekorzystnych, takich jak na przykład działanie silnych promieni słonecznych czy wilgotność gruntu. 

Zakres obowiązków

       Zabezpieczenie miejsca pracy.

       Odbiór i transport materiałów na miejsce pracy.

       Rozbieranie uszkodzonych nawierzchni.

       Układanie nawierzchni z kostki brukowej na otwartej przestrzeni oraz przycinanie jej za pomocą specjalistycznych narzędzi.

        Obsługa maszyn brukarskich, naprawa i konserwacja sprzętu.

       Czytanie dokumentacji.

       Porządkowanie miejsca pracy.

       Realizowanie zadań pod nadzorem brygadzisty.

Wymagania, jakie stawia się przed brukarzem

Pracownik musi wykazywać się dużą dokładnością oraz umiejętnością pracy w grupie. Ma to szczególne znaczenie, gdyż pojedynczy brukarz należy do grupy robotników, które tworzą brygady. Dlatego wymaga się od niego umiejętności współpracy i podporządkowania się brygadziście. Niezbędne są zdolności manualne i cierpliwość. Bardzo ważne jest posiadanie dobrej koordynacji ruchowej. Zawód ten wiąże się z ciężką pracą fizyczną, więc jest to z pewnością zawód dla osób wytrwałych. By zostać brukarzem, kandydat powinien posiadać wykształcenie zawodowe o profilu budowlanym, jednakże nie jest to konieczne, gdyż można także posiadać specjalne papiery potwierdzające odbycie specjalnych kursów, podczas których nauczy się właściwości materiałów, z których korzysta, jak obsługiwać wykorzystywane w pracy narzędzia i maszyny.

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej lub skorzystać z usług brukarza bądź innych usług budowlanych, warto skorzystać z oferty firmy Przedsiębiorstwo Budowlano-usługowo-handlowe Bruk-trans Dawid Rus, która wykonuje między innymi wszelkie usługi brukarskie i budowlane.