Kontrola instalacji elektrycznej przez doświadczonego elektryka jest niezwykle ważna. Pozwala nie tylko na jej zoptymalizowanie, ale też zapobiega niebezpiecznym wypadkom np. porażeniu prądem, pożarom lub zniszczeniu sprzętów elektrycznych. Na czym dokładnie polegają pomiary elektryczne i co zrobić, aby instalacja była stworzona we właściwy sposób? 

Etapy kontroli instalacji elektrycznej

Badanie instalacji elektrycznej odbywa się po jej montażu, a w niektórych przypadkach również okresowo. Jest przeprowadzane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami i polega na:

  1.      Wstępnych oględzinach instalacji, w celu skontrolowania jej bezpieczeństwa i ogólnej estetyki wykonania.
  2.      Pomiarze szybkości odłączania zasilania.
  3.      Pomiarach kontrolnych rezystancji izolacji – mają ogromne znaczenie w przypadku ochrony przeciwpożarowej.
  4.      Skontrolowaniu działania wyłączników przeciwporażeniowych, których celem, jest odłączenie zasilania podczas porażenia człowieka prądem.

Pomiary elektryczne muszą być wykonane przed oddaniem budynku do eksploatacji, a także wtedy, kiedy wystąpią czynniki, które mogły ją uszkodzić. Najczęściej są to burze, silny wiatr, pożary, intensywne opady i powodzie. Instalacja elektryczna może również ulec zniszczeniu pod z wielu innych powodów dlatego, jeśli zauważy się jakiekolwiek problemy z nią związane, warto zlecić kontrolę. Nie powinno się sprawdzać stanu instalacji elektrycznej na własną rękę, gdyż jeśli jest uszkodzona, może dość do porażenia prądem, a tym samym narażenia swojego zdrowia, a nawet życia.

Jak uniknąć nieprawidłowości?

Żeby uniknąć pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, instalacja powinna być zawsze wykonywana przez elektryka, który posiada nie tylko odpowiednią wiedzę, ale także doświadczenie w branży. Zarówno montażem instalacji elektrycznej, jak i pomiarami zajmuje się między innymi firma Pro Elektro Serwis, której siedziba znajduje się w Kluczborku na terenie województwa opolskiego.

 

Najczęstsze błędy instalacji elektrycznej:

  •     Niewłaściwe rozplanowanie instalacji – za mała ilość gniazdek, włączników oraz nieprawidłowo rozmieszczone kable.
  •     Nieestetyczne wykonanie – przewody nie mogą znajdować się w pobliżu wilgotnych miejsc, powinny zawsze być estetycznie spięte i najlepiej ukryte w ścianach lub listwach.
  •     Za mało obwodów – w przypadku awarii jednej części, prądu może być pozbawiony cały budynek.
  •     Słabej jakości materiały – nie mogą być podatne na uszkodzenia, szczególnie izolacja powinna być w dobrym stanie.
  •     Brak uziomu – powinny mieć go również te budynki, które nie mają instalacji odgromowej.