Drewno konstrukcyjne to surowiec drzewny tartaczny, z którego przygotowuje się różnego rodzaju konstrukcje budowlane oraz wnętrzarskie. Często zwie się je również tarcicą (np. bale, krawędziaki, kantówki). Drewno o odpowiednich własnościach pozwala na tworzenie więźby dachowej, portali drzwiowych, desek tarasowych, desek podłogowych czy też elementów schodów i mebli. Na jakie parametry należy zwracać uwagę przy zakupie? Sprawdź, co warto o tym wiedzieć i co ma do zaoferowania Tartak Mariusz Dusza z Janowa!

Poziom wilgotności surowca

Drewno konstrukcyjne powinno wyróżniać się bardzo niskim poziomem wilgotności swojej struktury. Jest to ważne dla jakości obróbki danych elementów, a także dla ich wytrzymałości. Wysoka wilgotność wpływa na znacznie obniżoną nośność czy na występowanie strukturalnych defektów. Drewno konstrukcyjne wysokiej klasy powinno zatem przechodzić złożony proces obróbki termicznej. Stanowi ją suszenie komorowe, które wytrąca z warstw wierzchnich oraz głębszych nadmiary wody. Niektóre tartaki stosują przy tym naturalny proces osuszania. Jest nim sezonowanie drewna. To wtedy dane materiały drzewne leżą w specjalnych składach nawet kilkanaście miesięcy, aż do momentu uzyskania odpowiednich własności

Standard fitosanitarny

Drewnem konstrukcyjnym nie można uznać półprodukt, który nie przeszedł certyfikowanego procesu fitosanitarnego np. techniką fumigacji. Podobnie jak przy określaniu wilgotności jest to ważne dla jakości i klasy drewna. Obróbka fitosanitarna pozwala bowiem na stuprocentowe wyeliminowanie z materiału mikroorganizmów wpływających na strukturę drewna. Usuwane są zatem wszystkie pasożyty, mniejsze insekty, zarazki, pleśń oraz grzyby wraz z formami przetrwalnikowymi.Proces fitosanitarny najczęściej kończy się także specjalną impregnacją. Drewno konstrukcyjne pochodzące z Tartaku Mariusza Duszy zabezpieczane jest wysokiej klasy olejami. Poprzedza to odtłuszczanie i mycie specjalnymi myjkami ciśnieniowymi.

Jednolita struktura

Przy zakupie drewna konstrukcyjnego należy również określać to, czy dany półprodukt tworzony z określonego gatunku drewna posiada jednolitą strukturę. To ona w dużej mierze pozwala na stwierdzenie tego, czy materiał jest solidny i przede wszystkim precyzyjnie obrobiony na maszynach tartacznych. Drewno konstrukcyjne powinno być – w większości przypadków – dobrze oszlifowane. Istotna jest jednolita barwa, brak wgnieceń i uszczerbków, a nawet drzazg. Szczególnie warto zwrócić uwagę również na wygląd słojów. Wysokiej klasy drewno konstrukcyjne idealne do budowy więźby dachowej, altan czy innych konstrukcji budowlanych oraz wnętrzarskich, oferuje sprawdzony Tartak Mariusz Dusza, który dystrybuuje także deskę paletową oraz biomasę.

Wypełnianie normy PN-EN 388

Przy określaniu jakości drewna konstrukcyjnego ważne jest także zwrócenie uwagi na klasę wytrzymałościową, która musi być ustalona według normy PN-EN 388. Dla gatunków iglastych stosuje się oznaczenie „C”, a dla gatunków liściastych oznaczenie „D”. Dla przykładu więźba dachowa domu jednorodzinnego powinna być tworzona z drewna konstrukcyjnego nie gorszego klasowo od tego C27 oraz D30.

Każda klasa wyznacza własności wytrzymałościowe oraz sprężyste materiału, a także jego gęstość. Ważne są m.in.:

  • moduł sprężystości wzdłuż i w poprzek włókien,

  • rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien,

  • parametr zginania,

  • własność ściskania i ścinania,

  • średnia gęstość.

Dla drewna konstrukcyjnego klejonego stworzone są przy tym inne standardy. Wyznacza je norma PN-EN 14080. Korzystając z usług profesjonalnego Tartaku Mariusza Duszy z Janowa w województwie świętokrzyskim zyskujesz gwarancję najwyższej jakości drewna na cele budowlane, szczególnie na więźbę dachową (jej poszczególne elementy), fachowe doradztwo, miłą i profesjonalną obsługę oraz terminową realizację zleceń. Nie zwlekaj, tylko już dziś skontaktuj się z tą firmą.