Pierwszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to współczynnik Uw, który informuje nas o tym, jak dużo ciepła przenika przez okno na skutek różnic temperatur. Z aktualnych przepisów wynika, że nie może być on większy niż 1,1 W/(m²K) – dotyczy to standardowej stolarki okiennej. Im niższy współczynnik Uw, tym lepsza izolacyjności.

Inwestorzy budujący domy w standardzie NF 40 (budynek energooszczędny) oraz NF 15 (budynek pasywny) powinni wybierać okna o współczynniku Uw nie wyższym niż 0,8 W/(m²K). Dostać je można właśnie od firmy STOLARKA KOSZALIN. Co zaś z cechami materiałowymi wybieranego systemu okiennego?

Zalety i wady różnych ram okiennych

W zależności od ram okiennych mogą one mieć różne zalety i wady. Oto i one:

  • Ramy z PCV – są stosunkowo tanie, dobrze izolujące ciepło, łatwe w pielęgnacji, jednak są też wrażliwe na wady montażowe i mogą być odkształcalne, dlatego warto powierzyć ich instalację profesjonalnej firmie.

  • Ramy  drewniane  –  estetyczne  w  wyglądzie, trwałe, dobrze izolujące ciepło, nie wydzielają trujących oparów w trakcie pożaru, jednak wymagają konserwacji, szczególnie przed okresem zimowym.

  • Ramy  aluminiowe  –  sztywne  i  wytrzymałe, trwałe,  zaliczane do minimalistycznej  architektury,  łatwe w pielęgnacji, jednak mają najsłabsze parametry Uw.

Jakie szyby okien wybrać?

Obecnie na rynku dominują pakiety trzyszybowe i dwuszybowe. Wyróżniają się one następującymi cechami:

  1. Pakiety dwuszybowe znajdują zastosowanie w obiektach, w których nie jest wymagana wysoka izolacyjności cieplna.

  2. Pakiety trzyszybowe inaczej dwukomorowe mają dominującą pozycję na rynku ze względu na niski współczynnik Uw. Dodatkowym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze to ciepła ramka. Poprawia ona izolacyjności oraz utrudnia roszenie szyb przy dużej wilgotności pomieszczenia.

Warto też wiedzieć, że im szersze pakiety szybowe, tym lepszy współczynnik Uw okna.

Kupno okien a wentylacja

Przy wymianie okien gdzie nie ma wentylacji nawiewno-wywiewnej  z  odzyskiem  ciepła ważne jest zastosowanie specjalnych elementów wentylacyjnych. Należy stosować nawiewniki, które zapewnią kontrolowany przepływ powietrza z zewnątrz do wewnątrz pomieszczeń. Nawiewniki okienne to urządzenia automatyczne (mechaniczne), ale nieelektryczne, czyli nie wymagają one zasilania. Polecamy szczególnie nawiewniki higrosterowane. Zasada ich działania polega na tym, że utrzymują wilgotności w pomieszczeniu na najlepszym z możliwych poziomów.