Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kostki brukowej?

Materiał partnera
2019-06-24

Kostka brukowa jest obecnie najefektywniejszym i najefektowniejszym sposobem na wykończenie przestrzeni wokół domu. Produkowana w ogromnej ilości kolorów oraz kształtów umożliwia stworzenie oryginalnej aranżacji, która znacznie podnosi wartość całej nieruchomości. Niemniej jednak poza estetyką, ważne są również sprawy związane ze sprawami użytkowymi. Co warto wiedzieć na ten temat i czym kierować się podczas wyboru kostki?

Wybór kostki a jej przeznaczenie

Przy wyborze kostki brukowej warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w którym konkretnie miejscu zostanie położona, a co za tym idzie, jakie obciążenie będzie musiała znosić. Czynnikiem determinującym wytrzymałość kostki brukowej jest jej grubość. Jeżeli mowa o wyznaczeniu traktów komunikacyjnych, po których będą poruszać się wyłącznie piesi, spokojnie można postawić na kostkę o grubości od 4 do 6 cm. Nieco inaczej sprawa wygląda np. na podjazdach przeznaczonych dla samochodów. Aby uniknąć różnego rodzaju pęknięć i innych uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych stałym obciążeniem, należy zainwestować w kostkę o grubości 6 cm.

W miejscach, w których zaś panuje stały ruch samochodowy, warto zwrócić swoją uwagę na kostki o grubości 8 cm. W przypadku kostki brukowej niezwykle ważne jest również jej właściwe ułożenie. Zagwarantować mogą to jedynie najlepsi wykonawcy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Wykopane.pl, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie profesjonalnych prac brukarskich. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru kostki?

Kostka brukowa a wielkość terenu

Pod względem ekonomicznym, bardzo ważne jest dopasowanie wielkości kostki do wielkości terenu, na którym będzie kładziona. O czym konkretnie mowa? Na dużej powierzchni, na której nie ma żadnych przeszkód naturalnych, warto postawić na kostki lub płyty o dużych gabarytach. To bardzo dobry sposób na to, aby prace mogły przebiegać zarówno szybko, jak i wydajnie. Nieco inaczej sprawa wygląda podczas montażu kostki na ograniczonej przestrzeni. Choć oczywiście można również zastosować kostkę wielkogabarytową, trzeba liczyć się ze sporą ilością odpadu, co na pewno będzie odczuwalne finansowo.

Najlepiej zdecydować się na kostkę o małych rozmiarach, której dopasowanie nie sprawi żadnego problemu. Montaż kostki brukowej wiąże się również z zastosowaniem specjalistycznej podsypki. Jej zadaniem jest zabezpieczenie kostki przed osiadaniem gruntu. W przypadku kostki stosowanej na stworzenie traktów dla pieszych zastosować można piasek lub żwir. W przypadku zaś dróg dojazdowych zaleca się podsypki betonowe.

Opracowanie artykułu:

Wykopane.pl

ul. Dworskiego 106, 37-700 Przemyśl podkarpackie
www
telefon