Utrzymywanie urządzeń przeciwpożarowych w  stanie pełnej sprawności technicznej jest obowiązkiem każdego właściciela czy zarządcy nieruchomości. Dotyczy to tak samo budynków mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Częstotliwość przeglądów technicznych oraz zakres czynności konserwujące są określone w Polskich normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych oraz gaśnic.

Na dobry początek, czyli czym tak w ogóle są sprzęty ppoż.?

Ogólnie rzecz biorąc są to wszystkie urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie uchronić się przed powstaniem pożaru oraz pomagające w walce z nim, jeżeli już się pojawi. Jest wiele rodzajów takich zabezpieczeń ogniowych, a wykorzystanie odpowiednich jest uzależnione od rodzaju budynku. Inne pojawią się w domku jednorodzinnym, a inne w magazynie czy dużym biurowcu. Wiele rozwiązań przeciwpożarowych powstaje już na wczesnych projektów budynku, mowa tu o odpowiednim rozmieszczeniu armatury wodnej (hydranty, zawory), instalacji oświetlenia ewakuacyjnego czy rozmieszczenia drzwi przeciwpożarowych.

Jednak do podstawowych sprzętów przeciwpożarowych, które powinny zaleźć się w każdym budynku zaliczamy doskonale znane gaśnice w formie przewoźnej lub przenośnej, hydranty i węże pożarowe oraz koce tłumiące. Urządzenia te należy poddawać regularnych przeglądom technicznym oraz czynnościom konserwującym, aby zagwarantować niezawodność w sytuacji zagrożenia pożarowego. Bardzo istotne dla bezpieczeństwa pożarowego są również wszelkie dokumentacje informacyjne, czyli Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego, Ocena Zagrożenia Pożarowego oraz Ocena Zagrożenia Wybuchem

Kto może wykonywać przegląd techniczny sprzętu ppoż. 

Sprawny sprzęt ppoż. to podstawa do bezpiecznego przebywania w budynkach. Dbanie o ich prawidłowe funkcjonowanie oraz gotowość do użycia powinno być dla wszystkich odruchem naturalnym – w końcu chodzi o życie i zdrowie ludzi. Przeglądy urządzeń przeciwpożarowych oraz gaśnic powinny być wykonywane w określonych czasookresach, zgodnie z rozporządzeniem Ministra MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r.

  • Gaśnice – zgodnie z zaleceniami producenta, lecz nie rzadziej niż wraz w roku; w szczególnych wypadkach zaleca się przegląd częściej m.in. w przemyśle wydobywczym, chemicznym czy gospodarce wodnej.
  • Hydranty – co roku, sprawdzany jest przede pomiar wydajności hydrantów
  • Węże pożarnicze – próba ciśnieniowa co 5 lat
  • Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego – aktualizacja przynamniej raz na 2 lata
  • Systemy SAP, czyli sygnalizacji pożaru – od 2 do 4 razy w roku, co reguluje producent
  • Drzwi przeciwpożarowe – raz w roku

Wszystkie czynności związane z konserwacją oraz sprawdzaniem stanu technicznego sprzętów i urządzeń ppoż. muszą zostać przeprowadzone przez osobę lub firmę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Dobrym przykładem jest bydgoski Spec-Serwis, który oferuje nie tylko szkolenia BHP, ale i przegląd gaśnic, znakowanie obiektów w znaki ppoż. i BHP oraz sporządzanie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Firma działa od 1987 roku, co przekłada się na wyjątkowo bogate doświadczenie zawodowe, które pozwoli zmierzyć się z najbardziej nietypowymi zamówieniami.